Numery archiwalne

Stołeczny Magazyn Policyjny - nr 4/2005

10.12.2005 • Mariusz Mrozek

W numerze między innymi: Prawo, profesjonalizm i etyka zawodowa; Efekty pracy policjantów z "terroru"; Bliżej Europy; Przemoc w rodzinie nie może być tolerowana; Jak ryba w wodzie; SUFO wspólnie z Policją.

 

Glorie Artis dla policjantów

Kilkanaście medali „Gloria Artis” przyznawanych przez Ministra Kultury odebrali z rąk ministra Waldemara Dąbrowskiego policjanci z całej Polski. Najważniejszym medalem – Złotym został odznaczony nadinsp. Ryszard Siewierski. Srebrne otrzymali m.in. były Minister SWiA Ryszard Kalisz, były Komendant Główny Policji generalny inspektor Leszek Szreder, insp. Roman Trzcieliński i insp. Stanisław Cieślak. Policjanci znaleźli się wśród grona wybitnych artystów – Irena Kwiatkowska, Agnieszka Duczmal i radiowców – Maria Szabłowska (…)

Medal z postacią stylizowanego kwiatu o średnicy 7 cm, ma na awersie wizerunek orła w koronie. Rewers zdobi twarz kobiety z wieńcem z liści laurowych. Powyżej znajduje się półkolisty napis „Gloria Artis”. Złote Medale „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” otrzymały znana aktorka Irena Kwiatkowska i pisarka – promotor literatury dziecięcej Janina Papuzińska. Do tego zacnego grona dołączył nadinsp. Ryszard Siewierski, któremu Minister Waldemar Dąbrowski wręczył to zaszczytne wyróżnienie w uznaniu zasług Policji w zakresie ochrony dziedzictwa narodowego, zwalczania przestępczości przeciwko zabytkom oraz ochrony praw własności intelektualnej, a także kontynuowania tradycji i rozwoju twórczości artystycznej (…)

 

Efekty pracy policjantów z „Terroru”

Zatrzymanie 206 osób, rozbicie kilku groźnych grup przestępczych, rozwikłanie najpoważniejszych zabójstw - to tegoroczny efekt pracy policjantów z Wydziału dw. z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw (…)

O tym, że taka komórka organizacyjna w Policji istnieje większość ludzi wie na podstawie filmów fabularnych, takich jak chociażby „Kryminalni” (komisarz Zawada jest przecież pracownikiem tego wydziału), czy też od czasu do czasu, czytając artykuły opisujące rozwikłane sprawy o zabójstwa, uprowadzenia, okupy, haracze – to one są przedmiotem rozpracowań policyjnych ekspertów z tego właśnie Wydziału.

Wydział dw. z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw KSP jest jednym tego rodzaju specjalistycznym Wydziałem w Polsce (...)

 

Przemoc w rodzinie nie może być tolerowana

Do napisania tego artykułu zostałam sprowokowana, gdy pod koniec października tego roku przeczytałam artykuł Anny Szczypczyńskiej i Andrzeja Antosika w Życiu Warszawy pn. Warszawa walczy z przemocą w rodzinie. Porusza się w nim problem sytuacji ofiary, zazwyczaj kobiety, doświadczającej brutalnego traktowania przez osobę najbliższą (...)

Kształtowanie właściwej postawy wobec podejścia do znęcania się nad członkami rodziny było akcentowane na szkoleniu, w którym mogłam uczestniczyć niedawno w Niemczech wraz z innymi policjantami z krajów Unii Europejskiej. Dotyczyło ono wyłącznie problematyki przemocy w rodzinie. Poza tym, że uczestnicy spotkania przedstawili istniejące uregulowania prawne oraz zakres aktywności policji w tym obszarze, to wielokrotnie akcentowali potrzebę spowodowania zmian podejścia do problemu wśród policjantów (...)


Pełne teksty oraz pozostałe artykuły przeczytasz w elektronicznym wydaniu Stołecznego Magazynu Policyjnego – do pobrania w formacie PDF.

Pliki do pobrania