Numery archiwalne

Stołeczny Magazyn Policyjny - nr 7-8/2006

14.08.2006 • Mariusz Mrozek

W numerze między innymi: Rozmowa z komendantem stołecznym Policji - podinsp. Jackiem Kędziorą; Lepiej niż w Nowym Jorku; "Reaguj. Powiadom. Nie toleruj!"; Walka z przestępczością kryminalną to dla nich codzienność; Dyżurny musi wiedzieć wszystko.

 

Lepiej niż w Nowym Jorku

Kiedy w Nowym Jorku ogłoszono spadek liczby przestępstw o kilkanaście procent pisały o tym wszystkie gazety, mówiły o tym media. Pokazywano, że można skutecznie walczyć z przestępczością i że warto współpracować w tej mierze z Policją. Oczywiście, że można i warto, jednak sytuacje takie są możliwe nie tylko w Ameryce. Pod względem bezpieczeństwa Warszawa wyprzedziła Nowy Jork ( i nie tylko). W ciągu ostatnich 5 lat w stolicy odnotowano o ¼ mniej przestępstw kryminalnych.

Mniej przestępstw i wzrost skuteczności ścigania ich sprawców – to zdanie, które pojawiało się w każdym podsumowaniu statystycznym w ciągu ostatnich trzech lat. Powtórzyć można je także dzisiaj. Kolejny już raz spadła liczba przestępstw kryminalnych, najbardziej uciążliwych społecznie, przy jednoczesnym wzroście skuteczności działania stołecznej Policji. Bezpieczniej było także na warszawskich drogach.

W pierwszej połowie 2006 roku w Warszawie odnotowano ogółem 39531 przestępstw, czyli o 10,6 % mniej aniżeli w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jeżeli spojrzymy tylko na przestępstwa kryminalne, to liczba ta jest jeszcze mniejsza i wynosi 33260. 13,5-procentowy spadek tego rodzaju przestępstw w ciągu tylko jednego roku można traktować jako wynik dobry, przy czym, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że jeszcze 5 lat temu w Warszawie odnotowano 44317 przestępstw kryminalnych, to wówczas okazuje się, że spadek wyniósł aż 25 %, co jest jeszcze lepszym osiągnięciem (...)

 

Dyżurny musi wiedzieć wszystko

Na północnopraskiej dyżurce pracuje od dziesięciu lat. Wcześniej patrolował ulice Warszawy, był dzielnicowym, pracował w pionie kryminalnym i dochodzeniowo-śledczym. Nie obce są mu też sprawy przestępczości gospodarczej. Teraz codziennie pomaga mieszkańcom Pragi, kieruje patrolami, podejmuje decyzje związane z interwencjami.

Oprócz obsługi zdarzeń, konsultacji decyzji z interweniującymi policjantami, udzielania pomocy kolegom, odbieram mnóstwo telefonów od mieszkańców Pragi z różnymi pytaniami. Przychodzą również interesanci, którzy np. chcą zgłosić kradzież roweru lub zagubienie dokumentu. Do tego dochodzi rejestrowanie zdarzeń w książce przebiegu służby, komputerowej bazie interwencji, wprowadzanie danych do policyjnych systemów baz danych dotyczących np. skradzionych pojazdów, badanie alkotestem zatrzymanych nietrzeźwych, sprawdzenia danych w policyjnych bazach, przekazywanie spraw sekcji dochodzeniowo-śledczej i wiele innych drobnych czynności.

 

Walka z przestępczością kryminalną to dla nich codzienność...

Najbardziej makabryczne zbrodnie – zabójstwa seryjne, na tle seksualnym – porachunki w gangach przestępczych, uprowadzenia dla okupu, przetrzymywanie i dręczenie zakładników oraz fałszywe zamachy terrorystyczne z pierwszych stron stołecznej prasy to codzienna praca policjantów kryminalnych. Najcięższe gatunkowo sprawy trafiają do stołecznych policjantów z Wydziału do walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw (...)


Pełne teksty oraz pozostałe artykuły przeczytasz w elektronicznym wydaniu Stołecznego Magazynu Policyjnego – do pobrania w formacie PDF.