Numery archiwalne

Stołeczny Magazyn Policyjny - nr 12/2006

04.12.2006 • Mariusz Mrozek

W numerze między innymi: Anonimowi bohaterowie; Tragiczny wypadek stołecznych policjantów; Wzrosną pensje policjantów; Służba w siodle; (Nie)dobór policjantów; Cywile walczą o swoje prawa; Wpływ alkoholu etylowego na organizm człowieka; Najważniejsze jest niewidoczne.

 

Anonimowi bohaterowie

Kilkaset udanych akcji w ciągu roku, dzięki którym zostają zatrzymani najgroźniejsi przestępcy z Warszawy i okolic jest wynikiem pracy doskonale wyszkolonych, sprawnych fizycznie, wyposażonych w najwyższej klasy sprzęt policjantów Wydziału Realizacyjnego KSP – fakty czy mity?

Co jakiś czas w informacjach telewizyjnych pojawia się krótka migawka: czasem widać kłęby dymu, wyważone drzwi, a następnie ubraną w czarne kombinezony bojowe, kominiarki, uzbrojonych w nowoczesną broń grupę policjantów wpadających do pomieszczenia. Zawsze towarzyszy temu informacja o zatrzymaniu szefa grupy przestępczej lub jej członków, albo innych niebezpiecznych przestępców. Sytuacja wygląda groźnie, ale policjanci pracujący w pododdziałach antyterrorystycznych, lub jak w przypadku garnizonu stołecznego w Wydziale Realizacyjnym, uczestniczą w kilkuset takich akcjach rocznie, co daje średnio kilka akcji w tygodniowo.

Wydział Realizacyjny KSP składa się z dwóch sekcji: minersko – pirotechnicznej i bojowej. Policjanci zajmują się lokalizowaniem, rozpoznawaniem, neutralizowaniem, usuwaniem, transportem i niszczeniem materiałów lub urządzeń wybuchowych. W niektórych przypadkach organizują blokady lub prowadzą pościgi za sprawcami przestępstw bądź szczególnie niebezpiecznymi przestępcami, którzy mogą posiadać broń palną lub materiały wybuchowe oraz niebezpieczne narzędzia (…)

 

Wzrosną pensje policjantów

Komendant Główny Policji zdecydował o przekazaniu w IV kwartale br. 30 mln zł na nagrody motywacyjne dla policjantów. Wynika z tego, że każdy z policjantów ma szansę dostać ok. 300 zł nagrody. W grudniu zostanie przelana ostatnia transza z puli przewidzianej na nagrody – dodatkowe 10 milionów złotych (100 złotych na zatrudnionego). Kwotę 300 złotych naliczono na każdego policjanta zatrudnionego zarówno w komendzie głównej, jak i komendach wojewódzkich (w tym stołecznej), w komendach miejskich, powiatowych i rejonowych oraz we wszystkich komisariatach.

Komendant główny oraz komendanci wojewódzcy nie będą mogli czerpać pieniędzy na nagrody w Komendzie Głównej Policji oraz w Komendach Wojewódzkich Policji z funduszy, przekazanych jednostkom niższego szczebla. Wysokość nagród wypłacanych policjantom będzie uzależniona od osiąganych przez nich wyników w pracy (...)

 

Służba w siodle

Tyraliera, oskrzydlanie, gryzący w oczy dym, ogień i huki wystrzałów. 12 policjantów i konie posłusznie wykonujące polecenia jeźdźców - tak wyglądają cotygodniowe ćwiczenia warszawskiego pododdziału Policji Konnej. Służba nie łatwa, ale dla pasjonatów koni wymarzona.

Pododdział konny w KSP liczy już ponad 30 lat. Do życia został powołany 1 marca 1972 roku. W jego szeregach służyło wówczas 23 funkcjonariuszy. Początkowo jednostka znajdowała się na terenie bródnowskiego PGR, później w Zamieniu (nieopodal Piaseczna), od 1999 r. przy ulicy Jagiellońskiej, skąd 4 lata temu została przeniesiona do CWKS Legia na warszawskiej Woli. Koszt utrzymania jednostki ponosi Urząd m.st. Warszawy na podstawie umowy zawartej z Komendą Stołeczną Policji. W ogniwie pracuje 12 funkcjonariuszy, z których niemal połowę stanowią kobiety (...)


Pełne teksty oraz pozostałe artykuły przeczytasz w elektronicznym wydaniu Stołecznego Magazynu Policyjnego – do pobrania w formacie PDF.