Numery archiwalne

Stołeczny Magazyn Policyjny - nr 1-3/2007

26.03.2007 • Mariusz Mrozek

W numerze między innymi: "Razem bezpieczniej"; Sądy 24-godzinne; Policjant wobec przemocy; Gadu-Gadu z Policją; Nowe zasady naliczania podwyżek dla policjantów; Podwyżki dla cywili; Taser X26 już na wyposażeniu stołecznych policjantów; Czy warto interesować się kluczykami samochodowymi?.

 

Sądy 24-godzinne

12 marca br. weszła w życie ustawa o tzw. sądach 24-godzinnych. Zgodnie z jej zapisami policja i prokuratura będą miały 48 godzin, by sprawcę zatrzymanego na gorącym uczynku przekazać sądowi. Sąd będzie miał 24 godziny na wydanie wyroku. Ustawa o trybie przyspieszonym ma nadać tempa postępowaniom, które ciągną się miesiącami, ale jej funkcjonowanie w kontekście organizacji pracy Policji będzie można realnie ocenić dopiero po kilku miesiącach.

Postępowania przygotowawcze prowadzone w trybie przyspieszonym wyeliminują przewlekłość w sprawach, w których sprawca jest znany z uwagi na ujęcie go na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub bezpośrednio potem, a okoliczności sprawy nie budzą wątpliwości. Obowiązek doprowadzenia sprawcy przestępstwa do sądu w ciągu 48 godzin i jego osądzenie zapobiegnie próbom unikania przez sprawców odpowiedzialności karnej. Ukrywanie się, nie odbieranie wezwań oraz inne działanie sprawców stanowiły przyczynę przewlekłości szeregu postępowań karnych. Postępowanie przyspieszone usprawni i zwiększy tempo realizacji zadań ścigania oraz karania sprawców (…)

 

Gadu-Gadu z Policją

Specjalny numer Gadu – Gadu – GG:100997 – od ponad miesiąca jest nowym sposobem kontaktu z Policją w ramach akcji „Stop przemocy w szkołach” prowadzonej przez Wydział Prewencji Komendy Stołecznej Policji. Działania prowadzone są w trosce o dobro i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży poprzez zapobieganie przejawom przemocy i innym niebezpiecznym zachowaniom na terenie szkół.

Na specjalny numer internetowego komunikatora stołecznej policji od 20 lutego br. wpłynęło już około 6 tysięcy zgłoszeń. Każda nadesłana informacja jest wnikliwie analizowana przez specjalnie powołany 5-osobowy zespół, którego członkowie dyżurują od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. W pierwszych dniach uruchomienia numeru większość użytkowników chciała się upewnić czy to nie jest żart i przekonać się, co do jego autentyczności. Spora część nadsyłanych informacji ma charakter żartobliwy, jednakże wobec 600 zareagowano błyskawicznie. Wiele z nich jest weryfikowana i sprawdzana (…)

 

Czy warto interesować się kluczami samochodowymi?

Coraz powszechniejszym przestępstwem są fikcyjne kradzieże samochodów w celu wyłudzenia nienależnych odszkodowań od firm ubezpieczeniowych. W tego typu przestępstwach szczególną rolę odgrywają klucze samochodowe, które często bywają jedynym dowodem ich popełnienia. Klucze samochodowe można poddać badaniom mechanoskopijnym pod kątem określenia oryginalności, możliwości kopiowania, zakresu użytkowania itp. celem uzyskania dowodów do prowadzonych postępowań.

Klucz samochodowy kojarzy się zazwyczaj z kawałkiem odpowiednio wyprofilowanego metalu. Jednakże rozwój techniki motoryzacyjnej spowodował, że klasyczne klucze
z metalowymi grotami odchodzą w zapomnienie, a ich miejsce zastępują klucze - urządzenia spełniające wiele różnorakich funkcji. Nowoczesny kluczyk - to połączenie precyzyjnej mechaniki z elektroniką, czasami nieomal mikrokomputer (...)


Pełne teksty oraz pozostałe artykuły przeczytasz w elektronicznym wydaniu Stołecznego Magazynu Policyjnego – do pobrania w formacie PDF.