Numery archiwalne

Stołeczny Magazyn Policyjny - nr 4/2007

30.04.2007 • Mariusz Mrozek

W numerze między innymi: XXII Konferencja Szefów Policji Kryminalnych Miast Europy Środkowej i Wschodniej; Założenia programu "Bezpieczne miasta"; Mobbing jako zjawisko psychologiczne; Wyższe premie dla pracowników normatywnych; Czy zagraża nam szkodliwy azbest?; Materiał dowodowy i porównawczy w badaniach dokumentów.

 

Zagadka kryminalna sprzed 22 lat rozwiązana

Policjanci z Wydziału do walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw KSP rozwiązali zagadkę kryminalną sprzed 22 lat. Do policyjnego aresztu trafił 42-letni Maciej K., który w 1985 roku ranił śmiertelnie nożem 35-letniego mężczyznę. Ta sprawa to kolejny dowód na to, że sprawcy przestępstw, popełnionych nawet kilkadziesiąt lat wcześniej nie mogą czuć się bezkarnie.

Sprawa, którą rozwiązali policjanci z Wydziału do walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw KSP, wiąże się z tragedią, jaka rozegrała się w sierpniu 1985 roku w mieszkaniu na warszawskiej Woli. 35 letni Edward R. zaprosił do siebie przygodnie spotkanego mężczyznę, z którym pił alkohol. W mieszkaniu tym mieszkał razem ze swoją matką, która feralnego wieczoru spała w pokoju obok. Nad ranem obudziły ją krzyki. Kiedy weszła do pomieszczenia zobaczyła zakrwawionego syna, a przy nim młodego mężczyznę, który na jej widok uciekł. Ugodzonego nożem Edwarda M. przewieziono do szpitala. Lekarzom, niestety nie udało się go uratować (…)

 

Mobbing jako zjawisko psychologiczne

Mobbing w ostatnim czasie stał się popularnym terminem i jest co raz częściej używany. Niestety wiele osób posługujących się określeniem „mobbing” nie do końca wie, czym ten mobbing jest. Intuicyjnie wiemy, że odnosi się do środowiska zawodowego i ma znaczenie negatywne. W wielu przypadkach określenie to jest nadużywane. Nie każde nieprawidłowe zachowanie jest mobbingiem. Trudno jest czasem odróżnić mobbing od konfliktu między ludźmi, od jednorazowego „wybuchu” negatywnych emocji, zwykłego braku kultury czy wręcz „chamstwa”.

Trudności z definiowaniem mobbingu wynikają ze złożoności tego zjawiska. Dlatego też wokół mobbingu narosło wiele mitów. Jednym z nich jest chociażby określenie kierunku mobbowania – przełożony wobec pracownika. Oczywiście częściej się to spotyka, ponieważ przełożony ze względu na swoją pozycję ma więcej możliwości mobbowania niż podwładny. Zdarzają się jednak przypadki, w których to „szef” jest mobbowany przez pracownika (…)

 

Materiał dowodowy i porównawczy w badaniach dokumentów

Jednym ze środków dowodowych pozyskiwanych na etapie postępowania przygotowawczego jest ekspertyza kryminalistyczna z zakresu badań dokumentów, a w większości przypadków oparta na analizie pisma ręcznego lub/i podpisów. Niejednokrotnie jest to jedyny środek dowodowy możliwy do uzyskania w sprawie.

Potrzeba badań dokumentów zachodzi najczęściej w przypadkach popełnienia przestępstw przeciwko dokumentom, np. fałsz materialny, poświadczenie nieprawdy, uszkodzenie dokumentu (...)


Pełne teksty oraz pozostałe artykuły przeczytasz w elektronicznym wydaniu Stołecznego Magazynu Policyjnego – do pobrania w formacie PDF.