Poradniki

Jak się bronić

07.09.2020 • Marcin Adamczyk, Adrian Giefert

Jak powszechnie wiadomo każdy policjant może być narażony na różnego rodzaju zagrożenia. Jednym z nich może być napastnik posiadający niebezpieczny przedmiot np. pałkę. Taki przeciwnik jest szczególnie niebezpieczny, gdyż dzięki pałce ma zwiększony zasięg swojego ataku. Bardzo dobrze byłoby, aby policjant miał czas na użycie innych środków przymusu bezpośredniego poza siłą fizyczną. Natomiast nie zawsze sytuacja pozwala nam na to. W takich momentach pozostaje nam użycie siły fizycznej.

Techniki obezwładnienia napastnika wyposażonego w niebezpieczne narzędzie w postaci pałki

Na zdjęciu poniżej widać jak napastnik chce przeprowadzić atak, uderzając pałką z góry.

Na zdjęciu nr 1 widać policjanta w umundurowaniu ćwiczebnym, przed nim stoi napastnik z zamaskowaną twarzą ubrany na czarno, w prawej ręce trzyma uniesioną do góry pałkę.

Kolejne zdjęcie ukazuje reakcję policjanta, który chcąc uniknąć uderzenia maksymalnie skraca dystans, stosując blok na rękę napastnika. Ręce są wyprostowane, a dłonie stykają się od wewnętrznej strony. Głowa schowana jest pomiędzy ramionami. Manewr ten spowoduje ześlizgnięcie się ramienia napastnika z niebezpiecznym przedmiotem oraz zminimalizuje ewentualne obrażenia.

Zdjęcie nr 2 ukazuje policjanta w umundurowaniu ćwiczebnym, który chcąc uniknąć uderzenia maksymalnie skraca dystans, stosując blok na rękę napastnika z zamaskowaną twarzą ubranego na czarno. Ręce funkcjonariusza są wyprostowane, a dłonie stykają się od wewnętrznej strony. Głowa schowana jest pomiędzy ramionami.

Następnie jedną ręką policjant przechwytuje rękę napastnika z niebezpiecznym przedmiotem, w sposób widoczny na zdjęciu, dociskając ją do swojego ciała. Natomiast drugą, ugiętą rękę policjant opiera o szyję napastnika, blokując mu w ten sposób ewentualny kontratak głową.

Zdjęcie nr 3 pokazuje, jak policjant w umundurowaniu ćwiczebnym lewą ręką przechwytuje prawą rękę napastnika z niebezpiecznym przedmiotem i dociska ją do swojego ciała. Natomiast prawą swoją rękę ugiętą opiera o szyję napastnika, blokując mu w ten sposób ewentualny kontratak głową.

Technika 1

 

Zdjęcie nr 1 przedstawia policjanta w umundurowaniu ćwiczebnym, który wykonuje kopnięcie kolanem w korpus napastnika.

Zdjęcie nr 1 przedstawia policjanta, który wykonuje kopnięcie kolanem w korpus napastnika w celu spowodowania jego wychylenia do przodu.

W zależności od dystansu można wykorzystać również kopnięcie w krocze (zdj. nr 2) lub też zblokowanie kolana napastnika (zdj. nr 3) z jednoczesnym przyciągnięciem go w swoim kierunku w celu przewrócenia.

Zdjęcie nr 2 przedstawia policjanta w umundurowaniu ćwiczebnym, który wykonuje kopnięcie prawą nogą w krocze napastnika.Zdjęcie nr 3 przedstawia policjanta w umundurowaniu ćwiczebnym, który blokuje kolano napastnika za pomocą swojej prawej stopy i jednocześnie przyciąga mężczyznę w swoim kierunku w celu obalenia.

Policjant przewraca napastnika cofając się, jednocześnie pcha jego głowę w kierunku podłoża (zdj. nr 4).

Zdjęcie nr 4 policjant w umundurowaniu ćwiczebnym przewraca napastnika i odsuwa się od niego, jednocześnie pchając głowę mężczyzny w kierunku podłoża. Napastnik próbuje się podpierać lewą ręką.

Na zdjęciu nr 5 widać jak policjant nie zwalniając uchwytu, siada kolanami na napastniku w taki sposób, że jego ręka jest pomiędzy nogami policjanta, wywierając tym samym nacisk na bark (nie na szyje).

Na zdjęciu nr 5 widać jak policjant w umundurowaniu ćwiczebnym, nie zwalniając uchwytu siada kolanami na napastniku w taki sposób, że jego ręka jest pomiędzy nogami policjanta, wywierając tym samym nacisk na bark (nie na szyje).

Na zdjęciu na 6 i 7 widać jak policjant, dzięki zastosowaniu dźwigni nadgarstkowej, odbiera napastnikowi pałkę.

Zdjęcie nr 6 widać jak policjant w umundurowaniu ćwiczebnym, dzięki zastosowaniu dźwigni nadgarstkowej, odbiera napastnikowi niebezpieczny przedmiot w tym przypadku pałkę.Na zdjęciu nr 7 widać jak policjant w umundurowaniu ćwiczebnym dzięki zastosowaniu dźwigni nadgarstkowej odbiera napastnikowi niebezpieczny przedmiot w tym przypadku pałkę.

Po zabezpieczeniu przedmiotu policjant zakłada kajdanki na ręce trzymane z tyłu w taki sposób, aby ręce były skierowane łokciami na zewnątrz, a wierzchnimi częściami dłoni do siebie, po czym  blokuje kajdanki dla bezpieczeństwa swojego i osoby zatrzymanej.

Zdjęcie nr 8 przedstawia policjanta w umundurowaniu ćwiczebnym, który po zabezpieczeniu niebezpiecznego przedmiotu, zakłada kajdanki na ręce napastnika trzymane z tyłu w taki sposób, aby były skierowane łokciami na zewnątrz, po czym blokuje kajdanki dla bezpieczeństwa swojego i osoby zatrzymanej. Zdjęcie nr 9 przedstawia policjanta w umundurowaniu ćwiczebnym, który po zabezpieczeniu niebezpiecznego przedmiotu, zakłada kajdanki na ręce napastnika trzymane z tyłu w taki sposób, aby były skierowane łokciami na zewnątrz, po czym blokuje kajdanki dla bezpieczeństwa swojego i osoby zatrzymanej.

Technika 2

Policjant po zablokowaniu ręki z pałką przewraca napastnika za pomocą podcięcia (Osoto-gari ). W tym celu wychyla napastnika w kierunku tył skos, tak aby przeniósł on ciężar ciała na jedną nogę. Następnie podcina napastnika poprzez wymach swojej nogi atakującej.

Zdjęcie nr 1 przedstawia policjanta w umundurowaniu ćwiczebnym, który po zablokowaniu ręki z pałką przewraca napastnika za pomocą podcięcia (tzw. Osoto-gari ) – jego prawa noga uderza w prawą nogę napastnika od tyłu na wysokości łydki. Zdjęcie nr 2 przedstawia policjanta w umundurowaniu ćwiczebnym, który po zablokowaniu ręki z pałką przewraca napastnika za pomocą podcięcia (tzw. Osoto-gari ) – jego prawa noga podciąga do góry prawą nogę napastnika od tyłu na wysokości łydki. Zdjęcie nr 3 przedstawia policjanta w umundurowaniu ćwiczebnym, który po zablokowaniu ręki z pałką przewraca napastnika za pomocą podcięcia (tzw. Osoto-gari ) – napastnik leży na trawie, jego prawa noga jest uniesiona do góry. Policjant obezwładnia mężczyznę, trzymając jego prawą rękę swoją lewą ręką, natomiast prawa dłoń funkcjonariusza, dociska prawy bark mężczyzny do podłoża.Zdjęcie nr 4 przedstawia policjanta w umundurowaniu ćwiczebnym, który po zablokowaniu ręki z pałką przewraca napastnika za pomocą podcięcia (tzw. Osoto-gari ) – napastnik leży na trawie, jego prawa noga jest zgięta w kolanie. Policjant obezwładnia mężczyznę, trzymając jego prawą rękę wyprostowaną ku górze.

Aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo, policjant przechwytuje rękę napastnika z niebezpiecnym przedmiotem i wynosi ją lekko ku górze. Następnie, tak jak na zdjęciu nr 5 i 6, za pomocą kolana policjant przekręca agresora na brzuch. Kolejnym etapem jest oczywiście założenie kajdanek napastnikowi na ręcę trzymane z tyłu.

Zdjęcie nr 5 przedstawia policjanta w umundurowaniu ćwiczebnym, który przechwytuje rękę napastnika z niebezpiecznym przedmiotem i wynosi ją lekko ku górze. Następnie za pomocą kolana policjant przekręca agresora na brzuch. Na zdjęciu nr 6 widać policjanta w umundurowaniu ćwiczebnym, który przechwytuje rękę napastnika z niebezpiecznym przedmiotem i wynosi ją lekko ku górze. Następnie za pomocą kolana policjant przekręca agresora na brzuch.

Technika 3

Policjant wykonuje technikę rzutu przez biodro (Koshi-guruma). W tym celu chwyta napastnika za głowę oraz za rękę z niebezpiecznym przedmiotem.

Zdjęcie nr 1 - policjant wykonuje technikę rzutu przez biodro (Koshi-guruma). W tym celu chwyta napastnika za głowę oraz za prawą rękę z niebezpiecznym przedmiotem. Zdjęcie nr 2 wykonano z bliska i widać na nim, jak policjant wykonuje technikę rzutu przez biodro (Koshi-guruma). W tym celu chwyta napastnika za głowę oraz za prawą rękę z niebezpiecznym przedmiotem.

Następnie, tak jak na zdjęciu nr 3 i 4, nie puszczając wcześniej wspomnianego chwytu, odwraca się do napastnika plecami i przerzuca go przez swoje biodro. Po wykonaniu rzutu obezwładnia napastnika, tak jak było to pokazane przy technice nr 1, kończąc założeniem kajdanek na ręcę trzymane z tyłu.

Zdjęcie nr 3 zdjęcie wykonano z boku i przedstawia policjanta, który wykonuje technikę rzutu przez biodro (Koshi-guruma), trzymając napastnika za głowę oraz za prawą rękę z niebezpiecznym przedmiotem.Zdjęcie nr 4 zdjęcie wykonano z przodu i przedstawia policjanta, który wykonuje technikę rzutu przez biodro (Koshi-guruma), trzymając napastnika za głowę oraz za prawą rękę z niebezpiecznym przedmiotem.

Technika 4

W momencie ataku pałką od boku, policjant unika uderzenia poprzez wychylenie swojego ciała do tyłu z gardą. Natomiast, gdy napastnik po zamachnięciu się chce znowu zaatakować (zdj. nr 2), policjant rusza w jego stronę w celu przechwycenia jego ręki (zdj. nr 3)

Zdjęcie nr 1 zdjęcie wykonano w momencie ataku pałką od boku, policjant unika uderzenia poprzez wychylenie swojego ciała do tyłu z gardą. Ręce funkcjonariusza są zgięte w łokciach i uniesione w kierunku twarzy. Natomiast gdy napastnik ma wciągniętą prawą rękę z pałką. Zdjęcie nr 2 zdjęcie wykonano w momencie ataku pałką od boku, policjant rusza w jego stronę napastnika w celu przechwycenia jego ręki. Agresor wykonuje zamach ręką, w której trzyma pałkę.Zdjęcie nr 3 policjant wykorzystuje moment zamachnięcia się napastnika w celu wytrącenia go z równowagi – lewą dłoń trzyma na prawym barku mężczyzny, natomiast w prawej dłoni trzyma nadgarstek ręki prawej agresora.

Policjant wykorzystuje moment zamachniecia się napastnika w celu wytrącenia go z równowagi. Następnie, wykorzystując dźwignię łokciowo barkową, przewraca napastnika na ziemię (zdj. nr 4 i 5).

Zdjęcie nr 4 policjant wykorzystuje moment zamachnięcia się napastnika w celu wytrącenia go z równowagi – lewą dłoń trzyma na prawym barku mężczyzny, a w prawej trzyma nadgarstek napastnika. Agresor jest pochylony w stronę podłoża - klęczy na trawniku na lewej nodze, prawą ma zgiętą i lekko uniesioną, podpiera się prawą dłonią.Zdjęcie nr 5 policjant wykorzystuje moment zamachnięcia się napastnika w celu wytrącenia go z równowagi – lewą dłoń trzyma na prawym barku mężczyzny, który leży na ziemi, a w prawej dłoni trzyma nadgarstek napastnika.

Przedstawione powyżej techniki są skuteczne i przydatne podczas służby. Natomiast, należy pamietać, że wybór techniki powinien być adekwatny do wystepującego zagrożenia. Należy również zwrócić uwagę, że skuteczność danej techniki zależy od stopnia naszego wytrenowania i posiadanych umiejętności. Zachęcamy wszystkich policjantów do doskonalenia się w zakresie taktyki i technik interwencji oraz uprawiania sportu, który z pewnością wpłynie na poprawę naszej kondycji niezbędnej w codziennej służbie.Cytując Howarda E. Wasdina: im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju.