Wyposażenie

GLOCK 17T FX pistolet treningowy

01.07.2020 • Anna Mieszkowska we współpracy z operatorami jednostek specjalnych

Policjanci Komendy Stołecznej Policji korzystają z broni palnej krótkiej, która jest ostatecznym środkiem przymusu bezpośredniego. Posiadanie broni palnej niezawodnej i wyposażonej w nowoczesne parametry konstrukcyjne jest niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa osobistego funkcjonariuszy. Na łamach SMP przybliżymy Wam wszystkie modele broni palnej wykorzystywanej przez polską Policję. Zaczniemy jednak od krótkiego treningu, czyli Glocka 17T FX.

Na zdjęciu widać pistolet treningowy GLOCK 17T FX oraz tablicę z podstawowymi cechami prezentowanej broni: kaliber - amunicja treningowa; długość broni - 202 mm; wysokość - 139 mm; szerokość - 32 mm; długość lufy - 174 mm; pojemność magazynka - 17; waga bez magazynka - 470 g; waga z pustym magazynkiem - 550 g; waga załadowanego pistoletu - 625 g ; opór spustu - 28N; system zabezpieczeń - Safe Action.

Pistolet treningowy GLOCK 17T FX został opracowany w celu umożliwienia jak najbardziej zbliżonego do warunków bojowych treningu taktycznego. Wykorzystujemy przy tym znakowanie kolorem lub pociski z tworzywa sztucznego. Pistolety korzystają z amunicji FX lub FOF i są używane przez wojsko i służby mundurowe na całym świecie.

Dwa słowa o historii Glocka

Glock to austriacka firma która rozpoczęła swoją działalność w 1963 roku, założycielem jej był Gaston Glock. Początkowo produkowano w niej wyroby z tworzyw sztucznych, ale tak naprawdę zasłynęła z produkcji swoich pistoletów. Świat dowiedział się o tej niezawodnej konstrukcji strzeleckiej w 1981 roku i od tamtej chwili do czasów obecnych produkowanych jest wiele modeli tego pistoletu. Obecnie Glock znajduje swoje zastosowanie m.in.: w formacjach mundurowych, wśród osób cywilnych, myśliwych, sportowców konkurencji strzeleckich. Glock rozpoczął swoją współpracę ze służbami policyjnymi w 1982 roku, czyli w chwili, gdy okazał się idealnym rozwiązaniem dla wojska i Policji w Austrii.  Do 2004 roku pojawił się w  ponad stu krajach, w Polsce zaś znajduje się na wyposażeniu Policji od 1996 roku. Obecnie mamy już piątą generacje tego pistoletu.

Co kryją nasze magazyny...

Obecnie Komenda Stołeczna Policji posiada na swoim stanie
 kilka modeli pistoletów, m.in.: P-64, P-83, Walther  P-99, Beretta APX, REX Zero 1, CZ-75, CZ-85 oraz różne modele Glocka (1, 2 i 3 generacji) tj. :

  • Glock 17 od końca lat dziewięćdziesiątych XX wieku
  • Glock 19 od końca lat dziewięćdziesiątych XX wieku
  • Glock 26 od 2009 roku
  • Glock 17 T FX szkoleniowy od 2008 roku (ten model wykorzystywany jest przez WDZ KSP oraz SPKP KSP).
W kolejnym numerze dowiecie się więcej o pistoletach Glock 17, Glock 19 oraz Glock 26.