Wyposażenie

Karabinek JP Enterprises GMR 15

07.09.2020 • Anna Mieszkowska we współpracy z byłymi operatorami jednostek specjalnych

Jaki jest odpowiedni karabinek samopowtarzalny dla służby prewencyjnej i kryminalnej Policji? Czy możliwe jest zastosowanie dwóch jednostek broni? Po przeanalizowaniu rynku, który jest w tej materii dosyć rozbudowany, na warsztat wzięliśmy JP Enterprises GMR 15.

Kaabinek JP Enterprises GMR 15 kal. 9 mmTo model karabinka zasilanego standardowym nabojem kal. 9 mm wykorzystywanym przez wszystkie piony Policji, który jest bronią wkomponowaną w koncepcję karabinów PCC.

Koncepcja PCC wprowadza jeden rodzaj amunicji dla pistoletów i karabinów, a pojawiła się już w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Za pierwszy akcent koncepcji PCC w Polsce można uznać zakup w drugiej połowie lat 20. dla Policji Państwowej około 100 szt. pistoletów maszynowych Thompson model 1921/3 kal. 11,43 mm. Kaliber Thompsona jest odpowiednikiem kalibru broni pistoletowej (nabój 45 ACP)  stosowanej na świecie do dziś. 

Po co funkcjonariuszom tego typu broń?

Odpowiedź jest bardzo prosta, daje dużą przewagę w walce z przestępczością poprzez zastosowanie dwóch jednostek broni, a nie jednej. Poza tym ma możliwość wprowadzenia na stałe schematu tj. „broni głównej i zapasowej” podczas realizacji zatrzymania niebezpiecznych osób. Schemat ten jest bardzo ważny w trakcie ewentualnej wymiany ognia z przestępcami. Warto nadmienić, że jest on od dawna stosowany w polskiej Policji min. w służbie kontrterrorystycznej.

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo lepiej jest oddać skuteczny i celny strzał z karabinka napędzanego amunicją 9 mm na dystansie 30 m, niż z pistoletu. Pocisk pistoletowy wystrzelony z JP Enterprises GMR 15 jest wystarczająco efektywny na dystansach 10, 20 czy nawet 50 m. Warto podnieść także kwestie przebijalności pocisku 9 mm, który ma ograniczoną zdolność penetracji przeszkody. Z punktu widzenia pracy policjanta, który z zasady jest ratownikiem ludzkiego życia i zdrowia, zastosowanie kalibru 9 mm przy ewentualnym kontakcie ogniowym w pomieszczeniu daje pewność, że pocisk nie wyrządzi krzywdy osobie postronnej np. w przypadku przebicia ściany budynku.

Niemniej jednak największą zaletą tej broni jest możliwość wykorzystania magazynków popularnej broni krótkiej GLOCK stosowanej w Policji. Zastosowanie długich 30 nabojowych magazynków jest możliwe w JP Enterprises GMR 15.

 

Wyposażenie funkcjonariusza Policji w rodzaj broni długiej i krótkiej, korzystającej z tej samej amunicji i takich samych magazynków, to także ważny aspekt ekonomiczny.

Wracając do opisywanego przez nas karabinka, to co przykuło naszą uwagę po pierwszym kontakcie z tą bronią to jej waga. Ten model karabinka jest lekki, a krótka lufa stanowi świetną manewrowość, którą mogliby wykorzystać z powodzeniem policjanci prewencji podczas styczności z zagrożeniem w postaci przemieszczającego się aktywnego strzelca w ruchu miejskim.

Kompaktowe wymiary broni pozwalają na jej ukrycie i skryte przewożenie czy też przenoszenie –  tu ukłon w kierunku pionu operacyjnego.

 

Kilka słów o konstrukcji

Na wstępie wątku dotyczącego konstrukcji należy zwrócić uwagę, że obsługa jest bardzo zbliżona do platformy AR 15 m.in. manipulatory czy sama praca na broni.  JP Enterprises GMR 15 działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, czyli jednego z najstarszych i niezawodnych rozwiązań konstrukcyjnych broni. Warto podkreślić, że wymiana magazynka w JP Enterprises jest o wiele szybsza niż w innych pistoletach maszynowych nie bazujących na platformie AR 15. Lufa wyposażona jest w radiator odprowadzający ciepło, co daje świetną osłonę termiczną dla strzelca. Hamulec wylotowy stabilizuje broń podczas oddawania wielostrzałów, co przekłada się w znaczny sposób na celność strzału. Odrzut i podrzut po strzale jest minimalny. Zastosowanie szyny picatinny pozwala montować dowolną optykę i wyposażenie dodatkowe.

Warto podkreślić, że użytkownicy tej broni mają dostęp do dowolnych konfiguracji, różnych zespołów spustu, urządzeń wylotowych, radiatorów lufy, osłon itd. Przekłada się to na możliwości dopasowania karabinka do użytku przez określoną formację mundurową.

 

Zastosowanie

GMR 15 jest stworzony do walki na bliskim dystansie tj. do 50 m i najlepiej sprawdza się w terenie zurbanizowanym oraz w działaniach wymagających pracy po cywilnemu. Jest on stosowany
z powodzeniem przez amerykańskie służby w tym Policję m.in. SWAT oraz jednostki zajmujące się ochroną policjantów pracujących pod przykryciem. Karabin używany jest z powodzeniem przez rzesze strzelców sportowych w konkurencjach dynamicznych, co pokazuje jej wszechstronność i skuteczne działanie zarówno w strzelectwie sportowym, jak i w formacjach mundurowych.

Karabinek JP Enterprises GMR 15 kal. 9 mm - specyfikacja: Masa: 3 kg Długość: 80 cm kolba zsunięta System gazodynamiczny: zamek swobodna Kaliber: 9 mm parabellum Gwint: 1/10 Urządzenie wylotowe: kompensator jp tactical compensator Długość lufy: 14.5" Profil lufy: light contour Wykończenie lufy: black teflon Łoże: mk iii rapid configuration Szkielet: gmr-15, jp-15 Zamek: black 9mm enhancedbolt Napinacz: standardowy mil-spec Kolba: hogue overmolded carbine Urządzenie powrotne:  9mm silent captured spring Chwyt: hogue pistol grip

Podsumowanie

Plusy:

mała waga, dobra manewrowość, dobra celność i powtarzalność przy szybkim strzelaniu, kompaktowe wymiary, nowoczesna konstrukcja, mniejsza sygnatura świetlna (płomień wylotowy), mniejszy huk przy wystrzale.

Minusy:

 wady wynikające z zastosowania amunicji kalibru 9x19 mm Para, w tego typu broni wiąże się to z ograniczeniem związanym z donośnością broni (zasięgiem).