Aktualności

Mama w mundurze

11.05.2021 • Monika Nawrat

Dzień Matki to święto przypominające nam, jak ważne są nasze Mamy. Moc uścisków, pocałunki i kwiaty – to gesty, które podarujemy im wtedy za ich bezwarunkową miłość. Matkom policjantkom jest wbrew pozorom łatwiej przystosować się do codziennej służby. Wczesne pobudki, ciężka praca jaką wykonują w czasie dnia i nocne wstawanie - to codzienność.

Dzień Matki obchodzony jest w maju w wielu krajach. Służba mamy w Policji łączy się z wieloma rozstaniami – na różnych etapach rozwoju zawodowego, a także dorastania dzieci. Czy to kilkumiesięczny kurs w szkole policyjnej czy kilkuletnie studia – nie jest to łatwy orzech do zgryzienia. Zmęczenie, sprostanie nowym obowiązkom i tęsknota za domem – to muszą przejść mamy w mundurze. Sugerując się znanym przysłowiem „co Cię nie zabije, to Cię wzmocni’’ – często mamy policjantki nie poddają się, a wręcz nabierają sił i dążą wytrwale do osiągnięcia swoich celów.
 Pracując w pionie prewencji, czy w pionie dochodzeniowo – śledczym, mamy policjantki świetnie sobie radzą z godzeniem obowiązków domowych ze służbowymi. Swoje pociechy zostawiają dziadkom, oddają do żłobka, przedszkoli czy szkół. Rozstania z maluchem i brak kontroli nad nim to nie lada wyzwanie. Jednak na co dzień kobiety-matki wykonują zadania takie same jak mężczyźni. W służbie mogą pojawić się momenty, gdzie kobietom jest po prostu trudniej. Tam gdzie w grę wchodzi np. niełatwa interwencja, pewne uwarunkowania fizyczne sprawiają, że niektóre obowiązki mogą być trudniejsze. Jest wiele atutów mam funkcjonariuszek.

Dzięki macierzyństwu, opiece nad dziećmi, rodziną – rozwijają w sobie cechy dobrego planowania, asertywności, empatii i stanowczości. Przygotowanie posiłków, sprzątanie, wspólne odrabianie lekcji, łączy się z ogromnym poświęceniem. Dlatego często dla wielu policjantek wychowujących dzieci nowe wyzwania służbowe nie są niczym trudnym, a wręcz mogą uważać je za „odskocznię’’ od codziennych domowych obowiązków.

Wręcz można wysnuć stwierdzenie, że matkom-policjantkom jest nieco łatwiej przystosować się do służby w policji. Jak wspomniała jedna z policjantek – cyt. „podczas kursu podstawowego nie musiałam chociaż przygotowywać posiłków dla całej rodziny i to już było dla mnie wiele”. Weekendy, święta, dyżury to również wyzwania dla mam, rozstanie z dziećmi w szczególnych dniach np. w Święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc, są ciężkie. Jednak mamy policjantki często starają się nadrobić zaległy czas, w ten sposób, aby ich pociechy i one były zadowolone.

Mimo, że służba w Policji nie należy do łatwych, to coraz częściej w jej szeregi wstępują kobiety, również te, które posiadają dzieci. Życzymy wszystkim mamom wytrwałości, siły, cierpliwości i dużo zdrowia, aby tak umiejętnie jak dotychczas godziły życie rodzinne ze służbowym.
Ciekawostki:


• Już starożytni Grecy i Rzymianie otaczali kultem swoje matki-boginie, które były symbolem płodności i urodzaju;

• W Serbii Dzień Matki praktykuje się tzw. łóżkowym więzieniem dla swoich mam. Dzieci nie pozwalają wyjść swoim matkom z łóżka, dopóki nie zostaną podarowane im słodycze. Po otrzymaniu słodkich prezentów, dzieci wyręczają mamę w codziennych obowiązkach, żeby mogła jak najdłużej odpocząć;

• W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie;

• W Anglii zamiast kwiatów obdarowuje się swoje mamy, samodzielnie upieczonym ciastem