Aktualności

Ciekawostki ze świata

11.05.2021 • Monika Nawrat

Poniżej przedstawiamy ciekawostki z pracy policyjnej z różnych zakątków świata . W kwietniu bieżącego roku niemieccy policjanci udaremnili jeden z największych przemytów kokainy na świecie, a to nie wszystko . Ciekawe policyjne akcje miały też miejsce w Chinach, Czechach i Hiszpanii.

CZESKI SPEED MARATHON

Policjanci dokonali kontroli oznaczonych miejsc i miejscowości na podstawie wcześniej ustalonych kryteriów, do których należała obecna sytuacja bezpieczeństwa ruchu w danej miejscowości, liczba wypadków drogowych, częstotliwość ruchu. Policjanci wytypowali aż 800 miejsc, w których przestrzegali ustalonych ograniczeń prędkości. Akcja SPEED MARATHON trwała 24 godziny.




źródło: www.policie.cz / foto: www.auto.cz

HISZPAŃSKA POLICJA W WALCE VISHINGIEM

Hiszpańska policja rozbiła grupę przestępczą, która oszukała około 150 osób na kwotę ponad półtora miliona euro telefoniczną techniką Vishingu; Vishing – polega na zdobyciu zaufania ofiar przestępstw do momentu uzyskania danych osobowych, takich jak dane uwierzytelniające ich kont bankowych online. Do metod oszustw należały głównie proponowane fałszywe rabaty w cenie usług telefonicznych.


źródło: www.policie.es / foto: www.dailysabah.com
 

CHIŃSKA POLICJA ZATRZYMAŁA NAJWIĘKSZĄ GRUPĘ PRZESTĘPCZĄ OFERUJĄCĄ FAŁSZYWE OPROGRAMOWANIA


Chińscy policjanci służący w mieście Kunshan, dokonali aresztowania grupy przestępczej, która zajmowała się produkowaniem i wprowadzaniem na rynek nielegalnych oprogramowań do gier komputerowych. To największe zatrzymanie w branży nielegalnych oprogramowani. Według informacji przestępcy dokonali oszustw na łączną kwotę: 764 milionów dolarów. Bardzo interesujący był sposób monetyzacji, który przyjęli oszuści - polegał on bowiem na subskrypcji, dzięki której klienci mogli zakupić dostęp do cheatów okresowo np. na jeden dzień kosztował 1 dolar a tydzień był wydatkiem już rzędu 50 dolarów. Miesiąc korzystania z fałszywej subskrypcji kosztował 200 dolarów. Mimo że było to największe aresztowanie w historii, to chińska policja nie spoczywa na laurach.




źródło: www.policie.cz / foto: www.huffpost.com

NIEMCY – REKORDOWY PRZEMYT KOKAINY


Hamburscy policjanci przejęli przesyłkę pięciu kontenerów płynących z Paragwaju do Hamburga. Według ich informacji miała się w nich znajdować masa szpachlowa. Okazało się, że środek kontenerów wypełniony był puszkami z zawartością szesnastu ton kokainy. Według informacji wartość narkotyków na czarnym rynku może sięgać nawet do 3,5 mld Euro. Szesnaście ton to największy transport kokainy, jaki kiedykolwiek przechwycono w Niemczech i Europie. Policjanci wspólnie z celnikami przyznają, że w ostatnich latach udaremniają coraz większe przemyty kokainy.


źródło: www.ndr.de / foto: D. Reinhard