Poradniki

Światowy Dzień Ziemi – zadbaj o miejsca, w których żyjesz

14.04.2021 • Monika Nawrat

Co roku 22 kwietnia obchodzimy święto Ziemi. Najlepszym celebrowaniem tego dnia będzie Twój wkład i dbanie o miejsca, których dalsze życie zależy od ciebie. Co możesz zrobić? Przede wszystkim zamień słowa w czyny.

Recykling tak naprawdę zaczyna się już w domu. Za każdym razem otwierając kosz stajesz przed wyborem: odzyskać czy zmarnować cenne surowce. Jeżeli oddzielimy odpady surowcowe od resztek jedzenia, to mają one jeszcze szansę stać się np. nową książką czy rowerem.

Każdy z nas pragnie żyć w czystości i cieszyć się z zasobów naturalnego środowiska. Dzień Ziemi to nie tylko organizowanie różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię czy jej sprzątanie. Święto ma przypominać i dostarczać ważnych informacji oraz porad, które mają na celu poprawę świadomości efektów niszczenia naszego naturalnego środowiska.

Poniżej przedstawimy wskazówki, które pomogą zadbać Ci o miejsca, w których żyjesz.

 • Zbieraj makulaturę

W domu często zalegają zbędne papiery, gazety, ulotki.
Zbierz je wszystkie i przekaż do specjalnego punktu skupu makulatury. Przetwarzanie papieru pozwala na konkretne oszczędności surowców. Szacuje się, że recykling papieru nie tylko chroni lasy przed wycinaniem, ale również pozwala zaoszczędzić wodę.

 • Zbieraj szkło

Przetworzone szkło nie traci na jakości – jest wciąż tak samo wytrzymałe i zachowuje wszystkie swoje pierwotne właściwości. Z każdej tony, odzyskanej dzięki segregowaniu odpadów szklanych, uzyskuje się oszczędność jednej tony piasku kwarcowego, który jest surowcem niezbędnym do tego, aby wyprodukować szkło. Stłuczka szklana topi się w niższej temperaturze, więc podczas produkowania nowego szkła zużywa się dużo mniej energii i wody.

 • Zbieraj puszki aluminiowe

Puszka, którą wyrzucasz trafia do odpowiedniego pojemnika na odpady aluminiowe. Stamtąd jest transportowana do firmy recyklingowej, która posiada specjalistyczne

urządzenia. Wtedy rozpoczyna się proces segregacji puszki, oczyszczania z zanieczyszczeń. Następnie po tzw. prasowaniu puszki są dokładnie szatkowane i po raz kolejny sprawdzane, pod kątem zanieczyszczeń.

 • Zbieraj baterie

Nie wyrzucaj zużytych baterii, możesz je zostawić w  specjalnych pojemnikach znajdujących się w niektórych w sklepach czy szkołach. Oddając baterie wyspecjalizowanej firmie, spełniasz przede wszystkim swój obowiązek prawny. (Ustawa z 2009 r. o bateriach i akumulatorach). Dzięki takim czynnościom unikasz kary za wrzucanie baterii do pojemników na odpadki. Poza tym materiały, z których jest wykonana bateria, można odzyskać i przeznaczyć do ponownego wykorzystania. Wśród odzyskiwanych surowców są papier, plastik, ale także metale  np. żelazo, miedź, nikiel, kobalt.

 • Zbieraj odzież

Wyrzucaj odzież w specjalne kontenery , gdzie trafią do nowych właścicieli lub zostaną przetworzone. Odzież w dobrym stanie może pomóc potrzebującym. Pozbywając się zbędnych ubrań, w tak pożyteczny sposób, można wesprzeć fundacje niosące pomoc osobom potrzebującym. Udział w organizowanych przez nas zbiórkach gwarantuje udzielenie wsparcia potrzebującym przy jednoczesnej ochronie środowiska. Natomiast odzież, która nie nadaje się już do użytkowania poddawana jest recyklingowi. Na przykład ubrania z wysokiej jakości materiałów często służy do produkcji nowych tkanin. Natomiast ubrania wykonane ze słabej jakości materiału często poddawane są obróbce, dzięki której powstają materiały izolacyjne wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle samochodowym.

 • Segreguj odpady plastikowe

Jak się okazuje, odpady plastikowe są najbardziej niebezpieczne dla środowiska. Rozkład ich trwa nawet kilka tysięcy lat.  W tym czasie niebezpieczne dla środowiska tworzywa uwalniają wiele trujących związków. Pocieszający jest fakt, że przedmioty ze sztucznego tworzywa można na nowo przetworzyć. Zaliczają się do nich m.in.: butelki po napojach, kosmetykach, plastikowe pojemniki na żywność, nakrętki czy torby foliowe, których już większość z nas unika. Z plastiku (PET lub HDPE) powstają: długopisy, butelki, zabawki, buty , odzież, meble czy płyty termoizolacyjne.

Warto wspomnieć, że nasi policjanci również angażują się na rzecz ochrony środowiska. Takim sztandarowym przykładem są dzielnicowi z Karczewa. Wspólnie z  miejscowym „EkoPatrolem” w szczególny sposób dbają o ekologię. Dzięki cyklicznym akcjom na terenie rezerwatu „Wysp Świderskich” oraz obszaru chronionego „Natura 2000”, zapobiegali nielegalnym wysypiskom śmieci i wyrzucaniu tam różnych odpadów. Oprócz regularnych patroli, angażowali się też w akcje porządkowania i sprzątania, dając tym wspaniały proekologiczny przykład godnego zachowania się w takich miejscach.
 

CIEKAWOSTKI:

 • aktualnie najlepiej odzyskiwanym odpadem opakowaniowym w Polsce jest puszka aluminiowa;
 • bawełna pozyskana z ubrań pozwala na wytworzenie wysokiej jakości papieru;
 • jednym z najbardziej uciążliwych odpadów są butelki plastikowe oraz jednorazowe reklamówki;
 • około 60 kg makulatury ratuje jedno drzewo;
 • jedna butelka pozwala na 4 godzinne oświetlanie żarówką;informacje o segregacji śmieci znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19)