Trening i zdrowie

Służba w radiowozie - Jak sobie radzić z dolegliwościami?

09.03.2021 • Ewelina Prekiel

Niestety długotrwałe siedzenie niesie za sobą poważne konsekwencje dla naszego kręgosłupa. Niekorzystne zmiany dotyczą nie tylko mięśni i stawów międzykręgowych, ale także dysków, czyli elastycznych struktur znajdujących się pomiędzy kręgami.

Warto wiedzieć, że wiele osób posiada pewne predyspozycje genetyczne do pojawiania się wcześniejszej degeneracji dysków międzykręgowych (tzw. dyskopatii), a obecny tryb życia przyśpiesza wystąpienie pierwszych symptomów bólowych. Nasze dyski potrzebują ruchu i ciągłych zmian pozycji, a długotrwałe siedzenie sprawia, że struktury te stają się odwodnione.

Niestety, to nie wszystko. Podczas siedzenia dodatkowo dochodzi do przeciążenia stawów międzykręgowych i mięśni, a także do ograniczenia ruchomości stawów biodrowych. Wszystkie te elementy mogą wpływać na pojawienie się uczucia napięcia i bólu pleców.Wielogodzinna służba w radiowozie jest szczególnie trudna dla kręgosłupa. Zauważmy, że pozycja naszego ciała w samochodzie różni się od tej, jaką przyjmujemy, siedząc za biurkiem.

W samochodzie postawa jest wymuszona, co utrudnia zmianę ustawienia naszych pleców. Co więcej, nie mamy możliwości podparcia kończyn dolnych, a cały ciężar spoczywa na odcinku lędźwiowym. Dodatkowym czynnikiem, który negatywnie wpływa na struktury kręgosłupa, są ciągłe drgania i zmiany kierunku jazdy.

Na szczęście możemy wprowadzić pewne działania, które pozwolą pozbyć się dolegliwości bólowych podczas długotrwałej służby w radiowozie. Podstawowa kwestia to możliwie częsta zmiana pozycji naszych pleców. Oczywiście w trakcie jazdy jest to utrudnione.

Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na ten element podczas postojów. Jeżeli kręgosłup przez dłuższy czas był zgięty, należy delikatnie wyprostować plecy, co zmieni obszar obciążenia dysków, a tym samym wpłynie na ich nawodnienie, a tym samym ułatwia swobodne wykonywanie manewrów podczas jazdy.

Kolejny element, który pozwoli odciążyć struktury naszego kręgosłupa to przerwy w siedzeniu. Jeżeli sytuacja podczas służby na to pozwala, warto na chwilę wyjść z samochodu. Przerwa nie musi być długa. Już kilka minut spaceru wpływa na odciążenie kręgosłupa. Dodatkowo w czasie postoju warto wykonywać naprzemienne ruchy miednicą, które zapewnią dodatkowe rozluźnienie mięśni i stawów. Warto zwrócić uwagę na moment wychodzenia z radiowozu. Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, szczególnie po długotrwałym siedzeniu, ponieważ to właśnie w takich sytuacjach może dojść do pojawienia się ostrego bólu kręgosłupa.


Część osób podczas jazdy samochodem odczuwa ból promieniujący do kończyny dolnej, co w przypadku pacjentów przed 50 rokiem życia najczęściej ma związek z dyskopatią i uciskiem struktur nerwowych w kręgosłupie. Pamiętajmy, aby tego typu objawy skonsultować z lekarzem, ponieważ odpowiednia diagnoza pozwala na wczesne rozpoczęcie leczenia. W przypadku bólu promieniejącego do kończyny dolnej ważne jest przyjęcie wyprostowanej pozycji w czasie siedzenia w radiowozie.

Dlaczego? Ponieważ kiedy jesteśmy zgarbieni, nasze ciało przyjmuje kształt litery „C”, co wpływa na większe naprężenia struktur nerwowych. Zauważcie, że takiemu ustawieniu naszego ciała sprzyja zbyt dalekie ustawienie fotela od kierownicy. Warto także pamiętać, że w przypadku osób, które spędzają wiele godzin w samochodzie, niezwykle ważna jest codzienna dawka ruchu poza pracą.

Jakie aktywności są najlepsze?

Tak naprawdę każdy naprzemienny ruch jest korzystny dla kręgosłupa. Nawet 30-minutowy spacer wpływa pozytywnie na nasze dyski, stawy i mięśnie. W profilaktyce bólów pleców warto wprowadzić także treningi biegowe, siłowe czy pływanie. Jeżeli jednak zmagacie się ze znacznymi dolegliwościami odcinka lędźwiowego, najlepiej zgłosić się do fizjoterapeuty.

Na podstawie szczegółowego badania specjalista dobierze odpowiednie ćwiczenia do samodzielnego stosowania w domu.Pomocne są także różnego rodzaju techniki manualne, które w bezpośredni sposób wpływają na struktury kręgosłupa.

Ewelina Prekiel – fizjoterapeutka specjalizująca się w leczeniu chorób kręgosłupa i stawów obwodowych w REHMEDIS Centrum Rehabilitacji.