Trening i zdrowie

CANICROSS z czworonożnym przyjacielem

11.05.2021 • Monika Nawrat

Lubisz ruch i myślisz o urozmaiceniu swojego treningu? Masz w domu psa, któremu brakuje aktywności i nie lubi się nudzić? To może dobrym pomysłem będzie wspólny rozruch, spacer a może nawet bieganie?

Ruch z czworonożnym pupilem nie musi być uciążliwym wysiłkiem. Do oficjalnych psich dyscyplin zalicza się następujące: canicross i dog trekking. Wymienione rodzaje rozruchu terenowego wymagają jednak od nas i naszego pupila odpowiedniego przygotowania treningowego. Pokażemy wam, że wspólna rekreacja i ćwiczenia, to całkiem miłe i przyjemne doznania, a przy okazji sposób na ciekawe spędzenie wolnego czasu.

Czym właściwie jest canicross?

To bardzo wdzięczny i rozwijający się sport, szczególnie w Belgii, Słowacji, Czechach, a także Polsce. Canicross jest oficjalną dyscypliną sportową należącą do grupy sportów psich zaprzęgów. Polega na bieganiu z psem upiętym na smyczy z amortyzatorem, której długość po rozciągnięciu wynosi około 2,5 m. Bieg polega na tym, że pies biegnie z przodu pomagając jednocześnie swojemu partnerowi - zawodnikowi. Wyścigi tej dyscypliny najczęściej odbywają się wiosną oraz latem.

Czy każdy z nas może go trenować?

Oczywiście, jednak musisz być zdrowy, zarówno Ty jak i Twój pies. Zanim połączysz siły, energię i rozpoczniesz wspólną aktywność, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który wykluczy wszelkie przeciwskazania, które mogą być niebezpieczne dla Twojego psa.

Na co musisz zwracać uwagę, jak się przygotować?


Od psa wymaga się odpowiedniego wieku. To bardzo ważne, ponieważ pomiędzy pierwszym a dziewiątym rokiem życia psy charakteryzują się największą sprawnością fizyczną. Rasa twojego pupila może być dowolna - także mieszana, jednak powinien to być pies na tyle duży i silny, aby poradził sobie z zadaniem.

 

Kiedy już się zdecydujemy na wspólne treningi, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Pas biegowy, szelki dla psa i lina z amortyzatorem to najważniejsze niezbędniki.

  • Pas biodrowy powinien być trwały i bezpieczny. Nie może się skręcać ani ściskać bioder, wybierając pas, zwróć uwagę czy „oddycha” - musi mieć odpowiedni przepływ powietrza.
     
  • Lina z amortyzacją powinna być wyposażona w dwa mocne karabinki wykonane ze stopu cynku, chromowane. Długość rozciągniętej liny to 190 cm lub 250 cm (w spoczynku odpowiednio około 160 i 220 cm ). Jej długość dobierana jest do potrzeb treningu.
     
  • Szelki dla psa - ich konstrukcja pozwala psu na wydajną pracę, rozkładając ciężar na całe ciało zwierzęcia. Pozwala na swobodny wykrok przedniej łapy, nie blokuje kości ramieniowej, a także zapewnia psu możliwość ruchu klatki piersiowej w pełnym zakresie, bez jej ograniczania jakąkolwiek taśmą.

Poza tym, warto zadbać o strój treningowy. Nie różni się on znacząco od tego do biegania, lecz bardzo istotne okazuje się obuwie. Najbardziej sprawdzą się buty przeznaczone do biegów przełajowych w trudnych warunkach terenowych.  Przy ich doborze sprawdź, czy posiadają oddychającą membranę i amortyzację. Ważne jest również, aby obuwie było w miarę lekkie. Buty muszą być lżejsze od obuwia trekkingowego przeznaczonego w góry - mamy w nich pokonywać co najmniej kilka kilometrów. Jeśli zapewnisz sobie odpowiednie warunki, to błoto i kamienie nie będą dla Ciebie przeszkodą.

Czy bieganie z psem wymaga takiego samego przygotowania jak przed innym wysiłkiem?

Tak jak w przypadku standardowego treningu biegowego, zarówno Ty, jak i Twój pies nie powinniście biegać z pełnym żołądkiem. To samo dotyczy nawodnienia. Musisz dbać o właściwe nawadnianie swoje i psa - zwłaszcza po treningu. Pies ma mniejsze możliwości schładzania ciała, dlatego powinniśmy tego pilnować. W upalne dni unikaj ruchu w południe, korzystniejszy ruch będzie wczesnym rankiem lub wieczorem. Jeśli trenujesz niedaleko jeziorka czy stawu, skorzystaj z tego i pozwól pupilowi zrobić chwilę przerwy.

Ile czasu powinniśmy biegać z psem?

Początkowo musimy zadbać o to, abyśmy nie zniechęcali psa do wysiłku. Wystarczy kilkaset metrów do kilku kilometrów, w zależności od predyspozycji psa. Najpierw musi się oswoić z faktem, że podczas biegania będzie wyłącznie w Twoim towarzystwie. Zakładaj psu szelki tylko na czas biegu, aby kojarzył, że w tym czasie skupiacie się na ruchu. W waszym dwuosobowym zespole Ty wydajesz polecenia, a pies je realizuje. Używaj następujących komend: „naprzód”, „prawo”, „lewo”, „szybko”, „wolno”. Pamiętaj, że nauka poleceń zajmuje trochę czasu. Do tego powinny być one wprowadzane stopniowo, aby pies je przyswoił jak najlepiej. Po treningu daj psu nagrodę, która może być np. wspólną zabawą lub smakołykiem.

Gdy będziecie już przygotowani do kilkukilometrowych treningów, postaraj się, aby nie odbywały się zawsze w tym samym miejscu i na tej samej ścieżce. Nasze pupile mają dobrą orientację w terenie, szybko zapamiętują przebyte trasy i mogą się tym szybko znudzić.
Dlatego warte je zmieniać co jakiś czas. Unikaj utwardzonego podłoża, wybieraj raczej leśne ścieżki, łąki i pola - to zabezpieczy Twoje i psie stawy przed przeciążeniami.

Biegając z psem kilka razy w tygodniu, nie przejmuj się małym kilometrażem. Nie przygotowujesz przecież siebie, ani psa do maratonu. Canicross jako świetny sposób na spędzanie czasu z psem - jest dyscypliną, w której biegi odbywają się wyłącznie na kilkukilometrowych trasach. Warto spróbować, nie będziecie się nudzić. Obojętnie czy zdecydujesz się na bieganie z psem dla poradzenia sobie z nudą, czy przygotowujesz się na zawody - taka forma ruchu na pewno pogłębi Waszą więź. Taka forma ruchu nie musi być rywalizacją sportową, a wyłącznie przyjemnością - zarówno dla Ciebie, jak i Twojego czworonożnego przyjaciela.