Trening i zdrowie

Siup na SUP!

09.07.2021 • Kinga Czerwińska

Jeśli akurat nie po drodze nam na Hawaje, dobrze by Hawajom było po drodze do nas. Wystarczy do tego tylko deska, wiosło i słoneczna pogoda gdzieś nad wodą. SUP to dyscyplina sportu z egzotycznego i odległego miejsca, która w Polsce znajduje coraz większe grono zwolenników. Prosta i przyjemna forma aktywowania zarówno dużych jak i małych (a nawet i czworonożnych). Szczególnie polecana dla tych zapracowanych, którym ciężko wyrwać się na dłuższy i bardziej oddalony od pracy odpoczynek.


Foto: Kinga Czerwińska

SUP (stand up paddle) to połączenie kajakarstwa i surfowania. Z pierwszego bierzemy wiosło, z drugiego deskę. Stojąc na desce płynie się tam gdzie chce, sterując długim wiosłem. Jesteśmy tu istnym "Panem i Władcą" - niezależni od siły wiatru i fali. Wystarczy siła własnych mięśni. Do tego w zgodzie z naturą, bez hałasu, zanieczyszczenia środowiska, dodatkowych wydatków.

Stand Up Paddle to świetny pomysł na trening całego ciała. Podczas pływania ćwiczą duże partie mięśni, a także te głębokie przy utrzymywaniu balansu i kontrolowaniu koordynacji. Jednocześnie dyscyplina ta nie nadwyręża naszych stawów. Dlatego też, ten rodzaj rekreacji polecany jest każdemu - od seniorów po małe dzieci.


Foto: Kinga Czerwińska

Jak każdy sport uprawiany na wodzie, niezbędne do uprawiania tej dyscypliny jest obycie z wodą i podstawowa umiejętność pływania. Podczas żeglowania, a szczególnie podczas pierwszych „kroków” stawianych na desce, kontakt z wodą będzie na pewno częsty i bezpośredni.

Uprawianie SUP pod względem prawnym, możliwe jest na wszystkich akwenach, które są wystarczająco głębokie i nie ma na nich zakazu pływania. Można więc wiosłować po jeziorach, rzekach, kanałach i morzach. Jedyne miejsca objęte takim zakazem, to strefy ochrony przyrody, akweny z wodą pitną i kąpieliska. Tego typu obszary powinny być oznaczone odpowiednimi znakami lub bojami (żółte bądź czerwono-białe).

Osprzęt konieczny do pływania na SUP-ie nie jest zbyt obszerny. W gruncie rzeczy potrzebujemy tylko deski i wiosła. To zupełnie wystarczy, aby udać się nad wodę i spróbować utrzymać się na jej powierzchni.

Dla początkujących zaleca się boardy o długości między 32 a 34 cali oraz szerokości między 10 a 12 cali. Wiosło musi być dopasowane do wybranej dyscypliny SUP. W płytkiej wodzie odpowiedniejszy będzie pagaj z mniejszym piórem. Rozmiar wiosła powinien być około 20 do 25 cm dłuższe od naszego wzrostu. Na morzu zaś dłuższe o dodatkowe 15 lub 20 cm. Pagaje mogą być wykonane z różnych tworzyw, ale dla amatorów polecamy lekkie pióro z aluminiowym drążkiem i plastykowym piórem.


Foto: Kinga Czerwińska

Deski będą różnić się zależnie od wybranej opcji uprawiania Stand Up Paddle:

SUP Touring: deski touringowe zaprojektowane z myślą o wodnych wycieczkach. Wyróżnia je większa wyporność, co pozwala na zabranie na pokład bagażu.
SUP Fitness i SUP Joga: deska do ćwiczeń na wodzie głównie elementów z jogi lub pilatesu (utrzymanie odpowiedniego balansu ciała to kluczowy element ćwiczeń).
SUP Racing: w tej opcji chodzi oczywiście o prędkość, rywalizacja z innymi w jak najszybszym pokonaniu wybranej trasy wodnej.
River SUP: deski przystosowane do żeglugi po rwących rzekach, są trochę krótsze i szersze na środku, aby łatwiej było się utrzymać na wodzie, dyscyplina wymagająca dobrej techniki, koncentracji i szybkiej reakcji na zmieniające się warunki podczas spływu.

Dzieci uprawiające ten sport mogą pływać z rodzicem na jednej desce lub samodzielnie. Przy samodzielnym pływaniu należy dostosować deskę do potrzeb dziecka. Takie modele są z reguły krótsze i cieńsze niż typowe deski. Wiosło, powinno być z regulacją długości, aby „rosło” wraz z dzieckiem.

Odpowiedni strój i sprzęt dodatkowy na pewno wpłyną pozytywnie na nasz komfort i bezpieczeństwo. Latem wystarczy strój kąpielowy, nakrycie głowy i ochrona skóry przed słońcem. Wczesnym latem i jesienią nie obędzie się bez pianki, a także skarpetek i rękawiczek z neoprenu. Odpowiedzialny turysta na wodzie nie zapomni także o kamizelce lub bojce. Przyda się też leash, czyli smycz łącząca deskę z naszą nogą (aby deska nie odpłynęła od nas za daleko w razie upadku).

Aby bezpiecznie poruszać się na paddle boardzie, można skorzystać z kursu dla początkujących w szkółce sportów wodnych. Instruktorzy przekażą prawidłowe techniki wiosłowania i zachowania bezpieczeństwa z uwagi na różnice akwenów.

Polecam Stand Up Paddle całym sercem. Kto posiada choć podstawową kondycję fizyczną, może spróbować sił w tej dyscyplinie. Ze względu na swą sporą różnorodność, każdy powinien znaleźć w Stand Up Paddle coś dla siebie.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS UPRAWIANIA SUP:

1. Przed wyruszeniem, sprawdź prognozę pogody. Burzowa i wietrzna aura uniemożliwią wypłynięcie.
2. Przez wypłynięciem, zaprojektuj trasę tak, aby wyeliminować niepotrzebne trudności po drodze.
3. Unikaj szlaków żeglownych, a w razie czego staraj się zachować spory dystans od przepływających po nim jednostkach.
4. Unikaj miejsc zarośniętych.
5. Fale pokonuj pionowo, tak aby nie rozbijały się o boki deski.
6. Ustępuj pierwszeństwa. Jednostka o mniejszej manewrowości ma pierwszeństwo. Na Sup’ie można zatrzymać się w każdej chwili w miejscu, czego nie można powiedzieć o żaglówce. Odwrotnie z motorówką, która jest mobilniejsza od deski czy na kursie kolizyjnym z drugim SUP’em, każdy powinien odbić w swoją prawą stronę.