Wyposażenie

Z Uherskiego Brodu do stołecznej Policji

06.10.2020 • Anna Mieszkowska

Uherský Brod miłośnikom Czech może kojarzyć się z pięknym miasteczkiem w południowo-wschodniej części kraju, o którym pierwsze pisemne wzmianki mówiły już w roku 1140. Wielbicie czeskiego piwa dodadzą zapewne, że od ponad 120 lat działa tutaj browar Pivovar Uherský Brod. Pasjonaci broni palnej nazwę tę skojarzą jednak najprędzej z Czeskimi Zakładami Zbrojeniowymi (Česká Zbrojovka), producentem popularnych CZ-etek. Stąd właśnie pochodzą kolejne modele broni palnej krótkiej, które są użytkowane przez stołecznych stróżów prawa. To pistolety samopowtarzalne model CZ 75 oraz model CZ 85.

Na wstępie warto dowiedzieć się kilku rzeczy o ciekawej historii Czeskich Zakładów Zbrojeniowych…

Czeskie Zakłady Zbrojeniowe datują swój początek na 1936 rok i warto podkreślić fakt, że jest to producent broni, którego historia mocno dotknęła w kwestii wytyczenia trendów w produkcji swoich pistoletów, pistoletów maszynowych czy karabinów. Warto nadmienić, że Czeskie Zakłady Zbrojeniowe od samego początku były jednymi z najnowocześniejszych i najpotężniejszych na świecie, a w pierwszych latach produkcyjnych z powodzeniem poświęciły się bardzo wymagającej produkcji samolotowych karabinów maszynowych.

Trzeba podkreślić w myśl rozwijanego wątku historycznego fakt, że Česká Zbrojovka produkowała swoje wyroby zarówno dla III Rzeszy (przejęcie zakładów przez faszystowskie Niemcy po napaści na Czechosłowację), jak i dla członków późniejszego Układu Warszawskiego, którego Czechosłowacja była członkiem od 1955 roku. Tu właśnie nastąpiło dostosowanie linii produkcyjnych do produkcji pistoletu maszynowego vz. 58 kal. 7,62 × 39 mm, który był konstrukcyjnie oryginalną czechosłowacką alternatywą dla radzieckiego Automatu Kałasznikowa.

Po upadku bloku komunistycznego Česká Zbrojovka znalazła się w trudnym położeniu. Zniknął rynek dostaw broni wojskowej do państw Układu Warszawskiego. Czesi otworzyli się na rynek cywilny i zaczęli intensywnie rozwijać sport strzelecki. Pozwoliło to na dynamiczny rozwój fabryki CZ, co zaowocowało w późniejszym okresie mocnym wejściem na rynki USA i Ameryki Łacińskiej. Od 2011 roku CZ dokonała przezbrojenia Armii Republiki Czeskiej, co dało początek seryjnej produkcji nowej generacji karabinów szturmowych CZ, pistoletów maszynowych i granatników. Obecnie broń i produkty Czeskiej Zbrojówki są dystrybuowane do 98 krajów na całym świecie, skupiając przy tym cztery grupy odbiorców, dla których są przeznaczone, tj. siły zbrojne, sport i hobby, polowanie, ochrona osobista.

Zacznijmy od starszego brata w służbie KSP, czyli modelu CZ 75

Na zdjęciu widać pistolet samopowtarzalny model CZ 75, koloru czarnego.

CZ 75 to pistolet samopowtarzalny, działający na zasadzie krótkiego odrzutu lufy.

Broń zasilana jest amunicją 9x19 mm Parabellum. Debiut miała w 1975 roku na targach broni w Madrycie. Jego twórcą jest czeski konstruktor František Koucký.

W miarę wzrostu zainteresowania pistoletem CZ 75 na świecie, rozwijano jego konstrukcję, technologię i produkcję. W efekcie powstało wiele wersji i odmian tej broni palnej. Pistolet CZ 75 w różnych jego wersjach jest używany przez wojsko i Policję, a także do celów sportowych. Jedną z wielu udanych wersji CZ 75 jest CZ 75 SP 01 Shadow, wyjątkowa broń zaprojektowana i wykonana z przeznaczeniem dla jednostek specjalnych oraz sił zbrojnych. Opisywana wersja z rodziny CZ 75 jest coraz bardziej popularna wśród zawodników strzelectwa dynamicznego IPSC. Adam Tyc (członek Česká Zbrojovka), osiągnął tym pistoletem na zawodach IPSC tytuł mistrza świata (2005, 2008), mistrza Europy (2007), jest także zwycięzcą AustralAsian Games (2004, 2007).

CZ 75 SP 01 Shadow

Na zdjęciu na pierwszym planie widać pistole model CZ 75 SP 01 Shadow, koloru czarnego oparty lufą i częścią magazynka na stalowej płycie. Drugi plan jest rozmazany, przedstawia trawę.

Dzisiejsze pistolety CZ 75 to połączenie między słynną tradycją Czeskiej Zbrojówki a jej nowoczesną teraźniejszością.

W swoim czasie mówiło się, że gdyby nie fakt, że CZ 75 pochodził zza żelaznej kurtyny, ta broń miałaby duże szanse na wygraną w amerykańskim konkursie pistoletowym, pokonując włoską Berettę. To także dużo mówi o klasie tego pistoletu. Obecnie stołeczna Policja systematycznie wycofuje opisywany przez nas model broni palnej krótkiej.

Trzeba przyznać, że obecnie jest to broń mocno wyeksploatowana, brak jest części zamiennych, a sama konstrukcja jest już stosunkowo przestarzała. Niemniej jednak w czasach swojej świetności był to flagowy produkt czeskiego producenta, który przeznaczył ten właśnie model broni na eksport. Nie dziwi więc zakup takich pistoletów dla polskich stróżów prawa w tamtym okresie.

Młodszy brat CZ 75 w służbie KSP, czyli model CZ 85

Na zdjęciu widać pistolet samopowtarzalny model model CZ 85, koloru czarnego.

CZ 75 (pierwsza wersja) i CZ 85, chociaż lata świetności mają już za sobą, miały swoje pięć minut na rynku strzelectwa bojowego i sportowego oraz duży wkład i udział w zapewnieniu bezpieczeństwa stołecznych policjantów.

Jedną z wersji pistoletu CZ 75 jest jego wersja wojskowa, tj. CZ 85. Opisywany model przystosowany jest do użytkowania zarówno przez strzelców prawo, jak i leworęcznych. Wyposażono go w dodatkowe skrzydełko bezpiecznika i dźwignię zwalniania zamka z prawej strony szkieletu broni.

CZ 85 zasilana jest amunicją 9x19 mm Parabellum, a debiut miała w 1985 roku. Do polskiej policji broń ta została wprowadzona na początku lat 90-tych i dalej jest z powodzeniem użytkowana. Pojemność magazynka  - 15 naboi. Warto podkreślić, że CZ 85 używana była przez policjantów pododdziałów antyterrorystycznych.