Numery archiwalne

Stołeczny Magazyn Policyjny - nr 1/2010

02.09.2010 • Elżbieta Sandecka-Pultowicz

W numerze między innymi: Dobre prawo dla nieletnich gwałcicieli; Jak liczą w Brukseli?; Nie ryba, a wędka; Pseudokibice pod lupę; Pomimo kry w Rzecznym wre; Policyjne „słowiki” mają już 4 lata!; Miś Yogi i viva Las Vegas!; Obstawią, a nawet pobiegną!; Pojedynek z bigosem; Słodki sposób na k…; Po tym nas rozpoznawano.

Dobre prawo dla nieletnich gwałcicieli

Przestępstwa seksualne to ciągle w Polsce temat niechętnie poruszany. Słyszymy o nieletnich ofiarach pedofilów, o ojcach gwałcących swoje dzieci. Mało kto jednak zajmuje się stroną odwrotną – nieletnimi sprawcami zgwałceń.

Jak wygląda koszmar?
Duże miasto gdzieś w Polsce, godzina 23.30. Kobieta w zaawansowanej ciąży wraca do domu po pracy. Nagle atak, duszenie, nóż przy szyi... Sprawca wciąga ją do rowu, gwałci, bije po brzuchu, nacina skórę nożem, kopie, po czym ucieka. Kobieta przeżywa zgwałcenie. Rany okazują się bolesne, ale powierzchniowe. Sadyzm sprawcy nie ulega wątpliwości. Inne miasto, pora zbliżona. Sprawca atakuje kobietę. Krępuje jej ręce drutem, gwałci, przypala papierosem, pastwi się nad nią, po czym ucieka.

Te dwa przypadki łączą trzy wspólne elementy. Sprawca zostaje ustalony, okoliczności sprawy wskazują, że działał ze szczególnym okrucieństwem i jednocześnie okazuje się, że ma on skończone 15, a nie 17 lat. A to zmienia wszystko. (…)

Jak liczą w Brukseli?

Wynagrodzenia naliczane w systemie centralnym, brak obowiązku sporządzania cyklicznych sprawozdań, a także szczegółowa wycena kosztów każdego działania – to najciekawsze rozwiązania finansowe obowiązujące w brukselskiej Policji. Pracownicy Wydziału Finansów i Budżetu KSP w ramach programu „Leonardo da Vinci” zgłębiali tajniki zarządzania finansami Policji brukselskiej, a także berlińskiej. Już niebawem swoimi doświadczeniami podzielą się z kolegami komend rejonowych, powiatowych i wojewódzkich.
Śmiało można stwierdzić, że Zespół Funduszy Pomocowych Komendy Stołecznej Policji ilością prowadzonych projektów unijnych wyróżnia się na tle kraju. Tematyka jest bardzo obszerna, a rozliczanie każdego projektu odbywa się w Wydziale Finansów i Budżetu KSP. Pojawiło się zatem pytanie – dlaczego tematem wiodącym nie mogą być finanse? Z inicjatywą wyszedł Zastępca Komendanta Stołecznego Policji mł. insp. Robert Kukiełka, wówczas główny księgowy, który zaproponował zorganizowanie szkolenia na temat funkcjonujących w Europie systemów finansowania. Przeprowadzono wydziałową „burzę mózgów”, w wyniku której wyłoniono co najmniej 50 interesujących zagadnień. (…)
Nie ryba, a wędka

Podjęcie terapii może skutkować odstąpieniem od aresztowania, a nawet umorzeniem sprawy. Komenda Rejonowa Warszawa III wspólnie z Sądem Okręgowym w Warszawie oraz Stowarzyszeniem „MONAR” realizują pierwszy w Polsce projekt TOPIC II skierowany do sprawców przestępstw narkotykowych, którzy mogą odzyskać wolność nie tylko od nałogu.

Doświadczenia wskazują, że osoba uzależniona od narkotyków lub używająca substancji psychoaktywnych należy do kategorii osób poddanych silnym czynnikom kryminogennym. Popełnia przestępstwo, jest zatrzymana, sądzona, osadzona w zakładzie karnym, a po odbyciu kary najczęściej wraca do poprzedniego trybu życia. Skutecznym sposobem na przerwanie tego procesu może być zastosowanie wobec tych osób programów terapeutycznych i profilaktycznych, co zwiększy ich szansę na zerwanie z nałogiem. (…)
Pełne teksty oraz pozostałe artykuły przeczytasz w elektronicznym wydaniu Stołecznego Magazynu Policyjnego – do pobrania w formacie PDF.