Numery archiwalne

Stołeczny Magazyn Policyjny - nr 7/2010

02.09.2010 • Elżbieta Sandecka-Pultowicz

W numerze między innymi: Życzenia; Zawierzenie Policji; Stołeczny policjant w oczach mieszkańców Warszawy; Tak trzymać!; W trosce o bezpieczeństwo w metrze; Czym skorupka za młodu…; Podsłuchane nie jednym uchem; „Nie mam prawa iść na emeryturę”; Dzień jak co dzień stołecznej drogówki; Olo w drodze na Mont Blanc; Syrenka na naszym mundurze.

W trosce o bezpieczeństwo w metrze

Komisariat Policji Metra Warszawskiego to jednostka specjalistyczna. Policjanci pełnią tu służbę patrolowo-interwencyjną na stacjach i w wagonach metra. Służba nie należy do łatwych, bo przez metro przewija się dziennie blisko 600 tysięcy osób.
Nietypową akcję zainicjował jeden z naszych policjantów sierż. Artur Chwiłka, w służbie w Policji od 5 lat, z wykształcenia prawnik. -…Na pomysł wpadłem spontanicznie, na służbie…– mówi Artur. -…Jadąc kolejką metra wspólnie z kolegą z patrolu sierż. Andrzejem Wasilewskim zwróciliśmy uwagę na nowo zamontowane monitory multimedialne. Pasażerowie podczas podróży z dużym zainteresowaniem obserwowali różnego typu spoty informacyjne. Pomyślałem, że niezwykle cenne i pożyteczne byłoby wykorzystanie w naszej pracy potencjału drzemiącego w monitorach. Pomysł wydawał mi się mało realny, ale postanowiłem spróbować. (…)

Stołeczny policjant w oczach mieszkańców Warszawy

W związku z nadchodzącym Świętem Policji jak nas – funkcjonariuszy – widzą mieszkańcy stolicy. W tym celu udaliśmy się na ulice miasta. Wszystkim rozmówcom zadajemy to samo pytanie. Co sądzą na temat warszawskiej Policji?
Wśród kolorowych kwiatów krząta się Pani Krystyna - kwiaciarka z Hali Mirowskiej.
- Specjalnych uwag, co do pracy warszawskich policjantów nie mam. Widuję patrole dosyć często. Pozytywnie odbieram stołecznych funkcjonariuszy. Przy Hali zdarzają się oszuści i wtedy szybka reakcja policjantów jest jak najbardziej wskazana. Mieszkam na Żoliborzu. Mam sąsiadkę, która bezpodstawnie wzywa policjantów. Przeszkadza jej dosłownie wszystko i wszyscy. Nie da żyć spokojnie innym mieszkańcom. Za bezpodstawne wezwania powinna ponieść odpowiednią karę.
W pasażu Hali Mirowskiej spotykamy 70-letnią Panią Martę.
Z radosnym uśmiechem opowiada o warszawskich policjantach. (…)

Czym skorupka za młodu....

Od kilku lat stołeczna ,,drogówka” organizuje egzaminy dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Ze środków otrzymanych od m. st. Warszawy zakupiono radiowóz, sprzęt niezbędny do prowadzenia egzaminu na kartę rowerową oraz motorowerową.

Egzaminatorzy na wyposażeniu posiadają dwa rowery, dwa motorowery oraz kaski. Ponadto sygnalizator świetlny, znaki drogowe, agregat prądotwórczy, który pozwala postawić pojazd w każdym miejscu i wykorzystać go w pełnym zakresie. Odpowiedzialnymi za spotkania z młodzieżą są policjanci z Sekcji Profilaktyki Społecznej WRD KSP. Dzięki zamontowanemu w pojeździe monitorowi, obsługujący pojazd funkcjonariusze mogą prowadzić prezentacje dla dzieci i młodzieży uczących się przepisów ruchu drogowego. Wchodząc na plac manewrowy przy ul. Jagiellońskiej 49 widzę grupkę młodych ludzi. Okazuje się, że egzamin teoretyczny na kartę rowerową spośród 30 uczestników – zdało 19. Wszyscy kibicowali dzielnie swoim kolegom. Co tam takiego – słyszę – przejechać przez belkę?! Inna osoba mówi. – To pryszcz przejechać między pachołkami! Jednak za chwilę, pewne siebie młode osoby, kiedy ruszają rowerem, tracą równowagę na pochylni i między pachołkami. Nie taki łatwy ten egzamin. (…)

Pełne teksty oraz pozostałe artykuły przeczytasz w elektronicznym wydaniu Stołecznego Magazynu Policyjnego – do pobrania w formacie PDF.