Numery archiwalne

Stołeczny Magazyn Policyjny - nr 5/2006

01.05.2006 • Mariusz Mrozek

W numerze między innymi: Przygotowania do papieskiej wizyty; Sondaż na temat interwencji policyjnych; Dzielnicowy - kara, czy wyróżnienie?; IPA Region Warszawa "Pałac Mostowskich"; Alkohol w naszym życiu; Dziecko świadkiem interwencji domowej.

 

Przygotowania do papieskiej wizyty

Cała Polska czeka i przygotowuje się do pierwszej wizyty Papieża Benedykta XVI, która będzie miała miejsce w dniach 25-28 maja br. Pierwsze dwa dni pobytu Ojca Świętego zaplanowano w Warszawie. Wszystkie służby porządkowe postawione zostały w stan gotowości. Policja od kilku miesięcy intensywnie przygotowuje się do wielkiej operacji pod kryptonimem OPAL (...)

Najważniejsze będzie utrzymanie porządku publicznego podczas wizyty, a także zminimalizowanie utrudnień dla mieszkańców, wynikających ze zmiany organizacji ruchu w rejonach bezpośrednio przyległych do miejsc pobytu gości i tras przejazdu. W celu sprawnego przeprowadzenia operacji „OPAL” komendant stołeczny Policji powołał Sztab Podoperacji Warszawa wraz ze szczegółową strukturą dowodzenia. W zabezpieczaniu wizyty papieża wezmą także udział kościelne służby porządkowe, organizacje harcerskie, Żandarmeria Wojskowa oraz Straż Miejska. Do bieżącej obserwacji zdarzeń na terenie m. st. Warszawy wykorzystany będzie monitoring wizyjny (…)

 

Dzielnicowy – kara czy wyróżnienie?

Program modernizacji Policji przygotowywany w Komendzie Głównej Policji zakłada zmiany odnośnie służby dzielnicowego. Po wielu niespełnionych obietnicach o konieczności usprawnienia pracy policjantów w terenie, teraz pojawia się światło w tunelu. Zmiany mają w szczególności podnieść efektywność pracy dzielnicowych. Czy ta formacja zyska wreszcie zasłużone uznanie i prestiż?

- Niewątpliwie praca dzielnicowego nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza, że ludzie zwracają się z przeróżnymi sprawami, poważnymi i błahymi. W mojej pracy lubię jednak, to, że mam wpływ na organizację swojego dnia pracy. Mam również poczucie stabilizacji i możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Na komfort wpływa także atmosfera i podejście przełożonego - mówi mł. asp. Jarosław Szczepaniuk z Rewiru Dzielnicowych przy ul. Zakroczymskiej w Śródmieściu. Jako dzielnicowy pracuje od dziewięciu lat. Nadzorem obejmuje teren Starówki, choć siedziba komisariatu zmieniała się wielokrotnie. Migracja po Śródmieściu była męcząca dla wszystkich - policjantów i mieszkańców (…)

 

Dziecko świadkiem interwencji domowej

Policjanci często podejmują interwencje, których przyczyną są awantury domowe. Nierzadko świadkiem takiej sytuacji jest dziecko. W zeszłym roku stołeczni policjanci przeprowadzili aż 7819 domowych interwencji, tylko w sprawach związanych z przemocą w rodzinie. Blisko 3500 dzieci było świadkami takich interwencji. Sam fakt, że dziecko jest uczestnikiem takiej sytuacji, jest dla niego trudnym przeżyciem emocjonalnym i źródłem lęku. Nieumiejętnie przeprowadzona interwencja policyjna może wzmocnić lub utrwalić te negatywne przeżycia.

Policjant powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na stan bezpieczeństwa dziecka, a następnie postępować tak, aby zminimalizować negatywne przeżycia dziecka związane z tą sytuacją. Jeżeli jest taka możliwość, należy dziecko przeprowadzić do innego pomieszczenia. Przede wszystkim po to, aby nie było świadkiem interwencji. Zdarzają się przypadki, w których policjanci muszą wydawać polecenia zdecydowanym tonem, lub zastosować środki przymusu bezpośredniego w stosunku do sprawców awantury, lub przemocy domowej (...)
Dobrze jest, gdy policjant wytłumaczy dziecku w sposób ogólny, po co Policja pojawiła się w mieszkaniu. Chodzi przede wszystkim o przedstawienie powodu wizyty, w taki sposób, aby dziecko wiedziało, że jest to konieczne, podyktowane celem zapewnienia bezpieczeństwa zarówno rodziców, jak i jego własnego (...)


Pełne teksty oraz pozostałe artykuły przeczytasz w elektronicznym wydaniu Stołecznego Magazynu Policyjnego – do pobrania w formacie PDF.