Trening i zdrowie

Wielki Szlem Komandosa 2020 z udziałem stołecznych ultramaratończyków

12.01.2021 • Monika Nawrat

Drużyna ULTRA KSP z powodzeniem ukończyła Wielki Szlem Komandosa. To cykl ekstremalnych biegów, na bardzo trudnych trasach, gdzie każdy z uczestników musi pokonać trasę w pełnym umundurowaniu.

Zdjęcie przedstawia od lewej : kom. Arkadiusz Chodorowski z WWP KSP kom. Mariusz Mikołajczyk z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KSP kom. Michał Król z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KSP st. asp. Marcin Znamiec z KP Metro Warszawa  mł. asp. Barbara Niemczak z KP Warszawa Ursynów st. post. Teresa Dziergas z KP Warszawa UrsynówWielki Szlem Komandosa składa się z następujących imprez biegowych:

 • VI Ćwierćmaraton Komandosa 10,55 km
 • XI Półmaraton Komandosa 21,1 km
 • IV Setka Komandosa 100 km
 • XXIV Bieg o Nóż Komandosa 10 km
 • XVII Maraton Komandosa 42,2 km

Rok 2020 okazał się być wymagającym i  trudnym dla naszych biegaczy. Pierwszy bieg w jakim wystartowali policjanci to Ćwierćmaraton Komandosa, który odbył się w styczniu w Słupsku na dystansie 10,55 km. Następny z listy Wielkiego Szlema - to Półmaraton Komandosa, organizowany przez Rektora Komendanta Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Niestety wirus COVID-19, który pojawił się w Polsce na początku marca, pokrzyżował plany organizatorom imprez biegowych. Bieg Setka Komandosa odbył się w formie wirtualnej z zachowaniem całego regulaminu. Ukończenie wyzwania Setki Komandosa musiało być udokumentowane zdjęciami i przesłane do organizatora biegu. Drużyna ULTRA KSP we własnym zakresie zorganizowała bieg. Policjanci zdecydowali wspólnie wymierzyć trasę 100 km. Wyznaczyli 10 kółek o dystansie 10 km. Na trasie wydarzenia nie zabrakło odpowiedniego wyżywienia i nawodnienia, ponadto zapewnili sobie opiekę medyczną. Był to jeden z najtrudniejszych i najdłuższych biegów i już na tym etapie wielu zawodników zrezygnowało z walki o Wielki Szlem Komandosa.

Funkcjonariusze w wielkim oczekiwaniu liczyli na październikowy Bieg o Nóż Komandosa w Lublińcu, aby odbył się w normalnej, a nie w wirtualnej formule. Niestety pandemia koronawirusa nie odpuszczała i potrwała dłużej niż wszyscy przypuszczali. W kraju zostały wprowadzone kolejne obostrzenia, przez które odwoływano kolejne imprezy sportowe. XXIV Bieg o Nóż Komandosa 10 km nasza drużyna również ukończyła wirtualnie.

Kolejnym, już ostatnim startem miał być XVII Maraton Komandosa w Lublińcu. Początkowo bieg został przełożony na 12 grudnia 2020r. Wprowadzane obostrzenia w związku z COVID-19 zakazały organizacji tego biegu. Jednak ekipa ULTRA KSP nie poddała się i zorganizowała po raz kolejny maraton w nieporęckim lesie. Z zachowaniem reguł i limitu czasowego nasza drużyna ukończyła to wyzwanie.  Bieg ten uznawany jest za jeden z najtrudniejszych biegów na tym historycznym dystansie i tylko nieliczne grono śmiałków podejmuje walkę z dystansem 42,2 km w pełnym umundurowaniu i 10 kg plecakiem. Początkowy bieg został przełożony na 12 grudnia, ale już na początku miesiąca okazało się, że nie będzie to możliwe. Kolejne obostrzenia zakazały również organizacji tego biegu.Mimo że brakowało atmosfery rywalizacji i klimatu normalnych zawodów, to trzeba pogratulować naszej drużynie determinacji i zdobycia Wielkiego Szlema Komandosa, za który zostali nagrodzeni odznaką.

Skład drużyny ULTRA KSP działającej przy Komendzie Stołecznej Policji:

 • kom. Arkadiusz Chodorowski z WWP KSP
 • kom. Mariusz Mikołajczyk z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KSP
 • kom. Michał Król z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KSP
 • st. asp. Marcin Znamiec z KP Metro Warszawa 
 • mł. asp. Barbara Niemczak z KP Warszawa Ursynów
 • st. post. Teresa Dziergas z KP Warszawa Ursynów

Życzymy drużynie ULTRA KSP dalszych sukcesów i nowych wyzwań w 2021r.