Sylwetki

Zgrany zespół od unijnych projektów

03.09.2013 • Karina Pohoska

Sami siebie nazywają „Zespołem Orkiestrą”. U nich wszystko musi sprawnie grać i zawsze gra. Malutki, bo tylko trzyosobowy zespół w Komendzie Stołecznej Policji, na którego czele stoi mgr Olga Czuba –Czubiak, potrafi, jak mówi Pani Olga, „zagrać za całą orkiestrę”.

Zespół Funduszy Pomocowych KSP działa w komendzie od stycznia 2004 roku. To między innymi dzięki niemu swoje istnienie zawdzięcza Muzeum Policji, znajdujące się w Pałacu Mostowskich. Dzięki środkom finansowym pozyskanym z UE za pośrednictwem zespołu, komenda stołeczna może dziś poszczycić się pięknym wyglądem elewacji zewnętrznej, gdzie orzeł zrekonstruowany na wzór pierwowzoru godnie reprezentuje stołeczne mury, ale również przypomina nam o historii.

Zespół Funduszy Pomocowych „realizuje zadania w zakresie pozyskiwania i efektywnego wykorzystania środków funduszy strukturalnych oraz funduszy programów pomocowych Unii Europejskiej. Opracowuje strategie inwestycyjne realizowane w ramach funduszy europejskich oraz projekty związane z pozyskaniem środków finansowych. Nawiązuje współpracę z policjami innych krajów UE w celach wspólnej realizacji projektów z programów UE. Prowadzi działania związane z wdrażaniem i realizacją projektów. Upowszechnia wiedzę o możliwościach i procedurach w pozyskiwaniu środków z funduszy europejskich” – czytamy na stronie internetowej KSP.  Przez prawie 10 lat swojej działalności zespół stworzył i zrealizował przy użyciu środków finansowych UE 32 projekty, w których udział wzięło setki uczestnikówz KSP.

W 2012 roku Zespół Funduszy Pomocowych realizował następujące projekty:

  • „Doskonalenie językowe służb mundurowych w świetle przygotowań do EURO 2012” w którym udział wzięło 2697 uczestników z KSP, wartość projektu 5873180,00 PLN
  • „Policyjne zabezpieczenie imprez masowych, demonstracji, zwalczanie ekstremizmu na ulicach”, w którym udział wzięło 7 osób z KSP, wartość projektu 18000,00 EURO
  • „Doskonalenie działań policji w zwalczaniu przestępczości pseudokibiców”, w którym udział wzięło 21 osób z KSP, wartość projektu 38592,00 EURO
  • „Bezpieczne stolice – metody zwalczania przestępczości kryminalnej w europejskich aglomeracjach” (Certyfikacja 1), w którym udział wzięło 52 osoby z KSP, wartość projektu 90440,00 EURO
  • „Cyberprzestępczość, a elektroniczne instrumenty finansowe”, w którym udział wzięło ponad 20 osób z KSP, wartość projektu 103361,00 EURO
  • „Bezpieczne imprezy masowe w dużych aglomeracjach UE: działania policji w zapobieganiu i zwalczaniu przestępstw im towarzyszących”, w którym udział wzięło 10 osób z KSP, wartość projektu 108046,00 EURO

W tym roku Olga Czuba–Czubiak – kierownik Zespołu Funduszy Pomocowych obchodzi swoje dziesięciolecie pracy w Komendzie Stołecznej Policji. - Początkowo nie było łatwo. Nie miałam nawet własnego pokoju. Potrzebowałam pomocy merytorycznej, wskazówek. W tym celu niezbędna była współpraca z innymi wydziałami w KSP, wiele się przez ten okres nauczyłam.

Działalność zespołu polega między innymi na opracowywaniu i wdrażaniu projektów unijnych. Żeby powstał dany projekt musi być przede wszystkim temat, następnie cel – co chcemy osiągnąć, po co jest nam to potrzebne. Oczywiście wszystko musimy uzasadnić – na jakiej podstawie, dlaczego dany problem chcemy poruszyć, z kim chcemy to zrobić, a więc wskazać partnerów, co jest jednym z warunków przy pomyślnej realizacji projektu. Na końcu wykazać rezultaty i przedstawić, co będziemy robić później, gdy osiągniemy dany cel i będą takie, a nie inne osiągnięcia. Generalnie musimy pokazać, na co i w jakim celu chcemy pozyskać środki finansowe. Przez te wszystkie lata udało nam się nawiązać współpracę z policjami wielu krajów Unii Europejskiej. Przy realizacji pierwszego naszego projektu UE pt. „Podaj pomocną dłoń - otwórz okno na lepszy świat” w ramach programu UE ”Młodzież”, gdzie zorganizowaliśmy seminarium i  warsztaty z przedstawicielami Policji między innymi z Litwy, Finlandii, Niemiec, było mi niezmiernie miło, że państwa te były tak bardzo zainteresowane współpracą z nami.

Dziś niemal w każdym kraju Unii Europejskiej mamy partnerów. Gdy czegoś potrzebujemy, to po prostu się z nimi kontaktujemy. Każdy projekt jest oceniany przez ekspertów, którzy znają tematykę policyjną, mają wiedzę z zakresu prawa na poziomie europejskim. Dlatego też, tworząc kolejny projekt, musimy ciągle się doszkalać, czy to w zarządzaniu kryzysowym, prewencji, przemocy, narkotykach czy cyberprzestępczości. Jednym słowem musimy znać się na tematach policyjnych. Bardzo pomagają nam w tym merytoryczne wydziały i jednostki KSP. Gdy już dany projekt jest przygotowany, przesyłamy go do Komisji Europejskiej i czekamy na ocenę. Gdy wygrywa w konkursie, Komendant Stołeczny Policji podpisuje umowę finansową, co oznacza rozpoczęcie realizacji projektu. Umowa zobowiązuje, musimy zrealizować wszystko zgodnie z tym, co napisaliśmy. Naszym obowiązkiem jest zapewnić również właściwy przebieg wizyt funkcjonariuszy KSP - uczestników - projektu w partnerskich jednostkach policji UE, począwszy od zarezerwowania i zakupienia im biletów lotniczych, jak również zorganizowania noclegów, wyżywienia itd. Zakupujemy dla nich również materiały dydaktyczno – pomocnicze, broszury, mapy, płyty z kursem językowym, rozmówkami itd.

W ramach realizacji naszych projektów organizujemy także konferencje, seminaria, warsztaty z partnerskimi jednostkami policji poszczególnych państw UE, gdzie dbamy o właściwy przebieg i realizację tego typu spotkań. Dotyczy to uzgodnień programu merytorycznego, wyboru miejsca spotkania, hotelu dla gości zagranicznych, wyżywienia i cateringu dla uczestników, wyboru tłumaczy, zakupu materiałów konferencyjnych, gadżetów itp.

Uczestniczyliśmy w tworzeniu filmów instruktażowych. Jeden z nich powstał w ramach projektu „Terroryzm – zagrożenie dla ludzi, wezwanie dla społeczeństw. Kształtowanie świadomości i gotowość w warunkach wielkomiejskich”. Film był kręcony w trakcie pokazu interwencji antyterrorystycznej w metrze warszawskim oraz akcji ratunkowej w ramach inscenizacji ataku terrorystycznego. Kolejny film pt. „Bezpieczne lotnisko” powstał w trakcie zorganizowanych ćwiczeń służb ratowniczych na lotnisku Warszawa-Okęcie. W trakcie realizacji projektu „Cyberprzestępczość a elektroniczne instrumenty finansowe” powstał film instruktażowy „Skimming”. Scenariusze takich filmów powstają u nas w ścisłej współpracy z jednostkami KSP, merytorycznie odpowiedzialnymi za realizację projektu. Tu niezmiernie ważnym jest, by treść filmu odzwierciedlała treść projektu. Całość filmu oczywiście oceniają nasi policyjni eksperci – mówi Olga Czuba–Czubiak.

Jak Pani z perspektywy czasu ocenia swoją dziesięcioletnią działalność w Zespole Funduszy Pomocowych? Czy jest Pani w pełni usatysfakcjonowana swoją pracą?

Jestem bardzo zadowolona. W naszym zespole panuje miła atmosfera, moje współpracownice pracują ze mną od 6 i 7 lat, a więc pracujemy w stałym składzie. Każdy dobrze zna swoją przysłowiową działkę i wszystko, jak na „orkiestrę” przystało, gra. Uważam, że przez te 10 lat nasz zespół dużo zrobił. Szczególnie jestem zadowolona z dwóch dużych projektów, które ostatnio zostały zrealizowane. W pierwszym z nich (w 2010 r.) o nazwie „Doskonalenie zawodowe kadry kierowniczej w zakresie efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi” (szkolenia i studia podyplomowe) udział wzięło 649 uczestników z KSP, wartość projektu to 638 977,00 EURO.

Drugi projekt realizowaliśmy w 2012 roku, dotyczył „Doskonalenia językowego służb mundurowych w świetle przygotowań do EURO 2012”, wzięło w nim udział 2 697 osób z KSP, wartość projektu wynosiła 5 873 180,00 PLN. Na koniec chciałam jeszcze podkreślić, że w swojej pracy zawsze mogłam liczyć na wsparcie i pomoc ze strony przełożonych. Moja praca oparta jest na dużym zaufaniu, zawsze mam u nich zielone światło i to daje mi zarówno szczególną satysfakcję, jak również motywację do wykonywania jak najlepiej powierzonych mi zadań - mówi Pani Olga.

Jakie plany na przyszłość ma Zespół Funduszy Pomocowych?

Mam nadzieję, że otrzymamy pozytywną ocenę projektu, który złożyliśmy w marcu br., dotyczącego doskonalenia zawodowego policjantów zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości. Obecnie przygotowujemy projekt z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie i ochrony praw autorskich. W planach mamy również opracowanie projektu dot. organizowania studiów podyplomowych, ale kierunku nie zdradzę – kończy rozmowę z uśmiechem Pani Olga Czuba–Czubiak.

Biorąc pod uwagę powyższe dane, jak również ogół sukcesów, które ma na swoim koncie Zespół Funduszy Pomocowych, pozostaje tylko życzyć powodzenia w realizacji kolejnych projektów.

Joanna Zaremba – Kot
foto Rafał Marczak