Sylwetki

Krzyże Zasługi za Dzielność dla policjantów z KSP

07.01.2015 • Dominik Mikołajczyk

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń nadawanych przez Prezydenta RP 17 funkcjonariuszom Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Wśród wyróżnionych Krzyżem Zasługi za Dzielność było 4 policjantów z garnizonu stołecznego.

– Prowadziliście Państwo działania, gdy warunki były wyjątkowo trudne, niebezpieczne. Podejmowaliście ryzyko – robiliście to profesjonalnie, wyjątkowo. Uratowaliście ludzi – powiedziała podczas uroczystości wręczania wyróżnień minister Teresa Piotrowska. – Jesteśmy z Was ogromnie dumni. To dla nas zaszczyt, a Wasza postawa, to wzór do naśladowania. Wszystkim Państwu wyróżnionym należy się nasza głęboka wdzięczność i szacunek. Bo aż strach pomyśleć, co by było, gdyby nie Państwo, Drodzy Zasłużeni – dodała.

Gratulacje uhonorowanym funkcjonariuszom złożyli również Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski oraz Komendant Główny PSP gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz. Wśród policjantów z Komendy Stołecznej Policji wyróżnionych Krzyżem Zasługi za Dzielność są: asp. Kazimierz Markowski z KRP Warszawa VII, który w maju tego roku pełnił służbę wzdłuż linii brzegowej Wisły. Towarzyszyli mu słuchacze z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie – post. Rafał Grabowski, post. Michał Kostuch oraz post. Łukasz Krzykowski. Słysząc wołanie o pomoc, bez wahania podjęli akcję ratowania mężczyzny, którego porwał wartki nurt wezbranej Wisły. Temperatura wody wynosiła niewiele ponad 10 stopni Celsjusza, a mężczyzna znajdował się w odległości 60 metrów od linii brzegowej. Po pół godzinnej akcji funkcjonariusze, przy pomocy kajakarza, wyciągnęli tonącego na ląd.

Zdecydowaniem w działaniach wykazali się również sierż. sztab. Sebastian Dubiela oraz sierż. Artur Rydlak z KRP Warszawa III. Funkcjonariusze podczas patrolu zauważyli pożar drewnianego baraku na terenach kolejowych. Nie zważając na zadymienie, weszli do środka i ewakuowali dwóch mężczyzn.

Ogromnym zaangażowaniem wykazał się również mł. asp. Zbigniew Wierciński. W czasie swojej czternastoletniej służby, związany z Komisariatem Rzecznym Policji w Warszawie, uczestniczył w wielu akcjach ratowniczych. Ratował osoby, które chciały popełnić samobójstwo bądź przez nieuwagę wpadły do wody. W sumie uratował życie 13 osobom.

wykorzystano mat. MSW