Sylwetki - Archiwum

  • Wirtualna nić Ariadny

    Eksperci żartują, że na pełną anonimowość w wirtualnym świecie mogą liczyć jedynie ci, którzy… nigdy nie korzystali z Internetu. Każdy z nas, czy tego chce czy nie, zostawia w cyberprzestrzeni ślad, po którym, jak po nitce do kłębka, można do niego dotrzeć. Tych tropów jest tym więcej, im więcej informacji każdego dnia włączając komputer zupełnie dobrowolnie, a często też nieświadomie, podajemy o sobie.

    Przeczytaj
  • Cyfrowym tropem

    Pościgi policyjne toczą się nie tylko na ulicach miast. Najbardziej spektakularne akcje coraz częściej mają miejsce w wirtualnym świecie, bo właśnie tam w wyrafinowany sposób działają przestępcy. W wyniku ich działań tracimy pieniądze, różne dane, a co najgorsze - własną tożsamość. Nad naszym bezpieczeństwem w sieci stoją najlepsi policyjni specjaliści od zaawansowanych technologii Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji.

    Przeczytaj
  • Ciemna strona sieci

    Każdy użytkownik cyberświata bez względu na wiek, płeć czy zawód, oczekuje, że będzie mógł bezpiecznie korzystać z sieci. Jednak cyberprzestępcy nie pozostają bezczynni, wciąż wymyślają nowe sposoby, aby włamać się na konta bankowe i profile w serwisach społecznościowych, dokonać kradzieży danych czy wyłudzić pieniądze. Czy w dzisiejszym świecie zagrożonym cyberprzestępstwami skuteczna walka z tym żywiołem jest w ogóle możliwa? O sposobach zapewnienia bezpieczeństwa teleinformatycznego rozmawiałam z nadkom. Waldemarem Włodarskim, naczelnikiem Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KSP.

    Przeczytaj
  • Wyróżnienie dla stołecznego policjanta

    Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał odznaki „Za opiekę nad zabytkami” policjantom z całego kraju za działania na rzecz ochrony zabytków. Wśród wyróżnionych był podkomisarz Piotr Grabowski z Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji, który otrzymał list gratulacyjny za zasługi w walce z przestępczością przeciwko zabytkom w Polsce.

    Przeczytaj