Warto wiedzieć

 • Zmiana numerów telefonów do jednostek Policji w całym kraju

  Od 24 lutego br. zmieniły się numery telefonów do komend Policji w całym kraju. Aby dodzwonić się do jednostki Policji, zamiast numeru kierunkowego będzie trzeba wybrać wyróżnik MSWiA - 47. Ze względu na skalę przedsięwzięcia planowany jest 6-miesięczny okres, podczas którego równolegle będą funkcjonowały dotychczas używane numery lokalne.

  Przeczytaj
 • BriefCam – jeden system, wiele możliwości

  Każdy z policjantów wie, jak żmudne i monotonne jest przeglądanie wielogodzinnych materiałów wideo i ile czasu należy poświęcić, by dokładnie przejrzeć zapis i wyłapać najdrobniejszy szczegół, który może być bardzo istotny dla prowadzonego postępowania. Niezwykle pomocna w tym zakresie okazała się technika, dzięki jej rozwojowi zautomatyzowanie nużących czynności jest już możliwe. I tak w 2017 roku w KSP wprowadzono pierwsze elementy systemu BriefCam, a już pod koniec 2018 roku do platformy zostały przyłączone komendy rejonowe i powiatowe stołecznego garnizonu oraz wydziały KSP.

  Przeczytaj
 • Tworzenie korytarzy życia i jazda na suwak obowiązkowe od 6 grudnia 2019 r.

  14 listopada 2019 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym, wprowadzająca przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak. Nowe przepisy, przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury, zaczęły obowiązywać od 6 grudnia 2019 r.

  Przeczytaj
 • Nowe zasady kontroli ruchu drogowego

  7 listopada weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego. Zgodnie z nowymi zapisami, na miejscu kontroli drogowej będziemy mogli spotkać nie tylko umundurowanych funkcjonariuszy Policji, ale również np. inspektorów Inspekcji Ochrony Środowiska, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Granicznej czy Służby Celno-Skarbowej. Ale to nie jedyne zmiany, na które muszą przygotować się kierowcy w najbliższym czasie.

  Przeczytaj
 • „Historia jest nauczycielką życia”

  Słowa słynnego rzymskiego mówcy Cycerona mają szczególny wydźwięk w 100. rocznicę powstania Policji Państwowej. Dzięki tej niezwykle ważnej nauczycielce dowiadujemy się o losach naszych przodków, poznajemy sylwetki osób, które swoją postawą oraz kompetencjami zapisały się złotymi zgłoskami w dziejach narodu, formacji bądź też rodziny. Także Policja ma w swojej 100-letniej historii wiele ciekawych postaci godnych naśladowania. Jedną z nich jest przedwojenny generał Policji Leon Nagler.

  Przeczytaj
 • Co nowego w przepisach o „dronach”?

  Na łamach Stołecznego Magazynu Policyjnego pisałem już o użytkowaniu bezzałogowych statków powietrznych oraz o obowiązujących przepisach w tym zakresie. Tym razem poruszę kwestię zmian w prawie, które następują wraz z rozwojem rynku „dronowego” w Polsce. I tak w lutym tego roku doczekaliśmy się nowelizacji przepisów dotyczących wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych oraz uzyskania świadectwa kwalifikacji operatora UAVO (Unmanned Aerial Vehicle Operator) tzw. „prawa jazdy na drona”.

  Przeczytaj